Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 3 BÜYÜK(!) DIN  (Okunma sayısı 3147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2017, 10:33:20 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

BU KONU BAŞLIĞINI ÖZELLİKLE SAYIN JACK WİLDER IN ISTEGI ÜZERİNE HEMDE DİĞER UYELERIMIZIN 21. YY DA 3 BÜYÜK(!) DIN DİYE BAHSEDILEN DİNLERIN HALA 3 TANE VE HALA BÜYÜK MU? DİYE ANA SORUMU YÖNELTMEK VE

EĞER BÜYÜK DEGIL NEDEN DEGIL?  INSANLAR NEDEN SADECE BU DİNLERE BÜYÜK DEMEKTE VE SADECE ÜÇÜ BÜYÜK SIFATINA MAZHAR OLMAKTA?

EĞER BÜYÜK ISE INSANLAR NEDEN 3 BÜYÜK (!) DIN VARKEN ONLAR BU DİNLERE KUCUMSEYIP FARKLI DINLER YARATMAKTA VE BIR ESYA HAYVAN VB BIR SEYE INANMA DUYGUSU VE ARAYISI ICINDE OLMAKTALAR ?
(HINDUIZM BUDIZM ZERDUSTLUK vb)

VE BÜYÜK DINLER DENILMESI VE DİĞER DINLERI HALA GUNUMUZDE DE BÜYÜK OLARAK ADDEDILMESI INSANA "ACABA?" DİYE SORU ISARETI BIRAKIRKEN

BİR YANDAN DA BU  DINLERIN BÜYÜK OLARAK  ESKİ DONEMLERDEN TA 21.YY A KADAR  GUNUMUZDE DE BUYUKLUK SIFATIYLA ANILMASI, INSANLAR VE DİĞER DINLERI EN IYI KORKUTAN, BASTIRAN, ADETA BIR ZORBA GIBI ETRAFTA BUYUKLUK TASLAMASI BIR DİĞER SORU ISARETI OLUYOR

GÖRÜŞLERINIZI BILGILERINIZI VE ACiKLAMALARINIZI BEKLEMEKTEYIM

SAYGILARIMLA
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Şubat 24, 2017, 11:14:22 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üç din ve üç kutsal kitap neticede birbirinden alıntılar içeriyor ve kutsal mekanları Kudüs. Üçü de İbrahim'in iki oğlunun soyundan geliyor.
     Günümüze kadar gelme ve en çok benimsenme nedeni kutsal savaş mantığı olabilir mı ? Haçlı savaşları ile Müslüman ve Hristiyan mücadelesi.  Diğer dinler kutsal savaş ve cihat mantığıyla yayılma mücadelesi yapmamış.
     Ayrıca Hristiyanlik'taki misyonerlik faaliyetleri ve Müslümanlik'taki tebliğ anlayışı ile birçok yerde yayılma imkanı bulmuş. Diğer dinler ise Uzakdoğu eksenli veya yerel düzeyde kaldığı için pek popüler olamamış.
     Yahudilik için kutsal savaş ve tebliğ örneğini söyleyemeyiz. Aslında soylememize de gerek yok. Çünkü Hristiyanlık ve Müslümanlığın babası konumunda. Bu özelliği nedeniyle kendine hazırdan yer bulmuş.
     Günümüze kadar gelme ve günümüzde de büyüklüğünü koruma nedenlerinden birisi de genelde güçlü devletlerin bu dinleri benimsemesi. Yüz yıl öncesine kadar Osmanlı devleti  altı yüz Müslümanlığın temsilcisi konumundaydı. Hristiyanlık ise güçlü Batı devletlerinin ve Doğu Avrupa'nın vesayetinde bulunuyordu. Bu durum günümüzde de devam etmektedir.

Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Şubat 24, 2017, 11:46:38 ös
Yanıtla #2

"Bir Din nasıl büyür?" Sizin sorunuza bu açıdan cevap vermek isterim:

- Haz ve korku vermeli (Cennet-Cehennem)

- Halkın tabanına inebilecek şekilde anlaşılabilir olmalı.

- Ruhban/şeyh vb kesimlerce doldurulacak kadar eksik ve elastik yazıma sahip olmalı.

- Edebi,metafor,teşbih,alegori,benzetme barındırmalı.( Somut bilimin çürütmelerine karşı)

- Politik açıdan kullanışlı olmalı.

- Yayılımcı olmalı ( Cihad.vs)

- Din mensubu toplumun kültür seviyesi ve saldırganlığı,tarihin her hangi bir sahnesinde yükselmiş olmalı.

- Bedensel bir Ritüeli olmalı.(Namaz vb.)

- Cok Tanrılı dinlerin topluma özgürlük ve ahlaki baskısı azdır ve  birleştirici gücü...Tek ve otoriter olmalı.

Bir cok madde daha eklene bilir.

Saygılarımla

Sen Özelsin

Şubat 25, 2017, 12:02:06 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

RANA hanım ; büyük harfle yazı yazma bağırma ifade eder .Lütfen küçük harflerle iletimizi yazalım .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 27, 2017, 12:35:19 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin  Anarchosa

Yanlis kullanim degil bilincli bir kullanimdir.ozellile (!) isareti tepkimi dile getirdim.Ama demekki yinede yanlis anlasilabiliyormus.Hatta bu yanlis anlasilma yazi stilime kadar uzanabiliyormus.Yazi stilimi ozellile konu ile baglantili oldugundan yani "bilincli " bir sekilde caps lock acik olarak yazma gereksimi duydum.Bu benim konuyla ilgili bir yorumumdur.

Buyukluk(!) sifatini nufus ile iliskilendirip ve buna katilmayarak istatistiklerle aciklamissiniz.
Buradan buyukluk kavramini mesela suan listenin 1. Sirasinda olan bir dinin 15 20 yil sonra listenin 1. Sirasinda cikabilme olasiligi onu sozde buyuk yapacaktir.Ki bundan ve buyukluk sifatinin oznel ve degisebilir oldugunu cikartmaktayim.
Guzel bir yaklasim olmus Sayin Anarochosa

Saygilarimla..
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Şubat 27, 2017, 12:41:10 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin NOSAM33
Sayin Anarchosa ya da belittigim gibi buyuk harflerle yazmamim nedenini konuyla baglantili olup boyle bir yorum yapip buyuk yazdim.

Bagirma, dedigini kabullendirme gibi bir tutum olarak algilandigini veya algilanacagini bilmiyordum.
Beni uyarmaniz ikinci defa beni hem mutlu etmistir hemde yazim ve forum ahlakiyla ilgili bilgilendirmistir.

Saygilarimla..
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Şubat 27, 2017, 01:04:48 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Saygı benden ...
Teşekkürler.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 27, 2017, 01:14:19 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

3 büyük dini büyük kılan şey popülaritesi ve gücüdür. Tarihe yön veren imparatorluklara bakarsak bir zamanlar Roma pagan imparatorluğuydu ve semavi inancın karşısında en büyük inanç paganizmdi. Ancak daha sonra Roma imparatorlarının hrıstiyanlığa geçmesi, Vatikan'ın büyümesi, Bizans'ın gelişmesi gibi etkenler eklenince hrıstiyanlık popülaritesini arttırdı. Bugün 3 büyük dini 3 büyük yapan şey tarihin seyri boyunca büyük imparatorlukların desteğini almış ve daha fazla kitleyi bünyesinde barındırmış olmasından kaynaklıdır.

Peki madem 3 büyük din var neden diğer dinler de var diye bir soru yöneltilmiş. İnsan doğası gereği filozofdur. Düşünür, aykırı davranır ve kabul etmez. Bu bireysel tekamülle de ilgili bir şey aslında. Kimileri bireysel tekamülünü 3 büyük dinde görmüştür, inanmıştır, kimisi budizmde kimisi paganizmde görmüştür ve o yola dahil olmuştur. Günümüz liberal Dünya'sında artık dinler arası diyalog kurulmakta ve dinlerin karşıtlığını ateizm almaktadır. Bakarsınız bundan 100 yıl sonra Dünya'nın bir kısmı tek bir inançta toplanır diğer kısmı ateizmde. Tek bir inançtan kastım var olan inançlar değil. Herkesin kendi tekamül uygulamalarını yaptığı ama aynı yaratıcıya inandığı inancı kastediyorum.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 27, 2017, 07:24:04 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Alıntı
  Bakarsınız bundan 100 yıl sonra Dünya'nın bir kısmı tek bir inançta toplanır diğer kısmı ateizmde. Tek bir inançtan kastım var olan inançlar değil. Herkesin kendi tekamül uygulamalarını yaptığı ama aynı yaratıcıya inandığı inancı kastediyorum.

Sayin Risus´un bu  cümlesi bana bir yerlerden cok ( anlam olarak ) tanidik geliyor ama nereden bir türlü cikaramadim.

Şubat 28, 2017, 12:29:32 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İnsanı bilip tanımlamalar yapmadan böyle meselelerde mesafe alamayız.
Öncelikle hayatta iyi yada kötü doğru yahut yanlış herşeyin bir felsefesi var ve temelinde de ahlak vardır.
3 büyük din terimi ve bağlı olarak diğerleri de temelde aynı öğretiye ve aynı kaynağa sahiptir.

Hristiyanlık sadece Hristiyanlar için yahudilik yahudilere İslam'da müslümanlara ait değildir,böylede sınıflandırma yapmak doğru değil.
Tek kaynaktan gelen şey herkes içindir.

Tıpkı spordaki gibi din holiganligi oluşuyor senin dinin benim dinim diye.
Herşeyi çıkarımı za uygun dejenere eden biziz.
Masonluk bile öyle değilmi?
Hiçmi dejenere olmamıştır?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo