Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Ölüm inancı Nedir?  (Okunma sayısı 2910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2017, 02:58:49 ös

MASONLUKTA ÖLÜM İNANCI NEDİR?
Ruhun ölümsüzlüğüne inanılır, ölen sadece bedendir. O yüzden vefat eden bir mason için "öldü" değil, "sonsuz doğuya göçtü" denir. Temel sloganlarından birisi, "Hiç bir şey ölmez, her şey yaşar"dır. Doğu, güneşin doğduğu ve verdiği ışıkla felsefi aydınlanmanın da sağlandığı yöndür. Bu yüzden masonlukta doğu özel bir yöndür. Mabetlerde tören sırasında masonlar yüzlerini doğuya döner. Mabetlerin kapısı batı yönünde olduğu için doğu kapının karşı tarafı olur...
6 /54
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 13, 2017, 03:09:58 ös
Yanıtla #1

Bu bilgi bana eski Mısır tanrılarının yani firavunların Ölümlerine benzettim.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 13, 2017, 04:15:04 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
MASONLUKTA ÖLÜM İNANCI NEDİR?

Ruhun ölümsüzlüğüne inanılır, ölen sadece bedendir.

Bu kadar mı ?
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 13, 2017, 05:07:34 ös
Yanıtla #3

Sayın Nosan33 Bilginin devamını sizlerin bilgilerine bıraktım.Bu konuda bilgilerinizi sunarsanız bilgilerinizden faydalanilacağina inanıyorum.Saygilarla.

Mart 13, 2017, 08:16:36 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bilsem yazardım bende sizin yazdığınız kadarını biliyorum .Sorun burada  ne yapacağız ... ;)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 13, 2017, 08:54:13 ös
Yanıtla #5

Teşekkürler.Sayin Anarchosa.Bugun araştırma yaparken dediğiniz konuları inceledim.Mısırlıların çok değişik inanış ve ölüm törenlerine mumyalama şekilleri üzerinde güzel bilgiler edindim.Saygilar.

Mart 13, 2017, 09:36:05 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta ölüm inancı diye bir şey yoktur.
Elbette yaşam kavramıyla ilgilenildiği gibi, doğal olarak, doğum ve ölüm kavramlarıyla da ilgilenilir.
Ruhun ölümsüzlüğüne inanma zorunluluğunu ise bir zamanlar İngiltere Birleşik Büyük Locası bir dayatma olarak çıkarmıştı; geçenlerde bunu kaldırd; uyduları henüz bu değişikliğe kendilerini uyarlayamadı.
Fakat asıl önemli olan, ezoterik ortamdaki simgesel ve alegori çerçeveli kavramların egzoterik yorumlarla değerlendirilemeyeceğidir. Buradan doğrulara varılamaz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.