Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kırık sütunun anlamı nedir?  (Okunma sayısı 5578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2017, 04:40:16 öö
Yanıtla #10

Adam, ağlayan bakire kim?Açıklarsanız kafamızdaki soru işareti kalmaz?
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 11, 2017, 04:47:06 öö
Yanıtla #11

Kırık sütun ile ilgili yurtdışında hiç bir bilgiye rastlamadım.Bu bilgi eksik ve yetersiz  gibi. Nestnel bir bilgi doküman arşiv varmı?Yahudilik dininde genelde sütunlar mecvut.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 11, 2017, 06:56:22 öö
Yanıtla #12

Bu kavram bana biraz Araştırmalarım neticesinde biraz argo geldi. Sanırım cekincelerden dolayı paylasilmadigi için paylaşmak istedim.Konu ortaya atiliyorsa sonucu bilinmesi lazım.
KIRIK VE KIRILMAMIŞ SÜTUN
Kırık sütun Masonlukta ve doğu yıldızını temsil etmekte kullanılır.Masonlar “kırık sütunun” tanrıyı temsil ettiğine inanırlar. [ Joseph Fort Newton, The Builders: A Story and Study of Masonry , Cedar Rapids, Iowa, The Torch Press, 1914,  p. 9]

Kırık sütunun gizemli anlamı daha sonraları bazı Masonlardan öğrenilmiştir.;
“Mısır mitolojisinde, tanrıça İsis, bazen kocası Osiris’in ruhunu yatıştırmak için kırık bir sütunun arkasında ağlarken, arkasında da Horus ayakta saçlarına yağ dökerken temsil edilmiştir.
İsis hem “bakire” hem de “annedir” ve en güzel bakire “ağlayan İsis’tir.
Kırılmış sütun ise, Osiris’in kayıp cinsel organıdır, fallus’tur. [Short Talk Bulletin, "The Broken Column," Feb, 1956, p. 6-7; also Edmond Ronayne, The Master's Carpet (Mah-Hah-Bone), 1879, p. 387-88, and several other Masonic authors]

Horus Şeytan’ın diğer adıdır.İsis ise Lucifer (tanrısal ışık-nur  getiren)’in eşidir. İsis’in ağlama nedeni ise kocası Osiris’i kaybettiğindendir. Osiris’in bütün azaları cinsel organı dahil yerinden çıkarılmış, küçücük parçalara ayrılmıştır.
İsis ce Osiris, Albert PIKE , “Morals and Dogma-Ahlak ve Nas” adlı kitabında “Evrenin etken ve dilgen ilkeleri”…kadın ve erkeğin üreme organları ile remz edilmiştir. Demektedir.
Resme dikkatli bakıldığında, kırık sütunun dibi yuvarlak bir kaide üzerine oturtulmuştur. Kadın cinsel organi içindeki halini temsil etmektedir. Kırık olan ve kaidenin dışındaki toprağa değen ve ayakta olan kısma da kırıldığı yerinden dayanan kısmı ise, “parçalara ayrılmış”  organ inancını göstermektedir.
33.Dereceden Mason yazar Albert Mackey, sağlam sütunun cinsel organ remzi olduğunu söylemiştir. Kolon erkeklik üreme organının taklididir, çoğunlukla daire şeklinde bir zemin üzerindeki sütun ile temsil edilir. [Mackey, A Manual of the Lodge, 1870, p. 56. Mackey also stated this in The Symbolism of Freemasonry , p. 60]

Nisan 11, 2017, 07:07:27 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Hakikâten artık bıktım, usandım. Sırf burada bir şeyler paylaşıyor, ilgileniyor gibi görünmek için, bu konuyla ilgili gidip de ANTİMASONİK bir siteden alıntı yapmaya, sanki İngilizceden kendiniz çevirmişsiniz gibi davranmaya, üstelik bu durum ortaya çıkmasın diye bir de alıntı yaptığınız siteyi kaynak olarak bile göstermemiş olmaya utanmıyor musunuz? Gerçekten soruyorum. UTANMIYOR MUSUNUZ?

O kadar sinirlendim ki şu an. Bir şeyi sırf merak ettiğimden burada konu açmak istedim. Bir şey hakkında gerçekten doğru bir fikriniz, bilginiz yoksa, o zaman konuşmayın ya bu kadar basit. Yâni ben akılsız bir insan gibi mi görünüyorum da acaba yazdığınız şeyi kopyalayıp google arama motoruna yapıştırdığım zaman, yazının nereden çıkacağını anlayamayacağımı mı zannediyorsunuz?

Yazıklar olsun ya başka bir şey demiyorum. Alıntı yaptığınız sitenin başlığına bakın da utanın biraz: 'Şeytana tapan masonların şeytani simgeleri.' Linki de bu: http://yavuztellioglu.blogspot.com.tr/2015/07/cin-ve-seytan-kultu-masonluk-hermetizm.html

YAZILARIMIN ALTINA YORUM YAPMAYIN. BİR KONU HAKKINDA BİLGİNİZ YOKSA, SUSUN! SÜREKLİ PAYLAŞIM YAPMAK İÇİN PAYLAŞIM YAPMAK YERİNE, ZAHMET OLMAZSA AÇIP DA ARTIK BİR FORUMDAKİ KONULARI OKUYUN!

« Son Düzenleme: Nisan 11, 2017, 07:11:21 ös Gönderen: Fay Frin »
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Nisan 11, 2017, 07:22:10 ös
Yanıtla #14

Sayın fay_frin size yeterince nezaketli davrandigimi düşünüyorum.Kaba ve kötü söyleyişinizi kendinize saklayın.Bu kadar yargiliyici konuşmaya devam ederseniz ve beni aşağılamaya devam ederseniz size kaba konuşmak zorunda kalacam.Saygisizlik ve arsizlik yapmayın.Verdiginiz link benim terbiyemle bagdasmiyor.Bu link değil.O linki sosyal gogul hesabından gördüm ve kınadığını için bu yazının bilgisini istedim...Saygilarla. Link:http://adilyargic.blogspot.com/2011/04/masonlar-ve-akp-mason-baglantilari.html?m=1

Nisan 11, 2017, 07:27:31 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

MASONLUKLA İLGİLİ BİR KONUDA, ANTİMASONİK SİTEDEN ALINTI YAPAMAZSINIZ!

Nisan 11, 2017, 07:34:10 ös
Yanıtla #16

Sayın Fay-frin,Bilmiyordum.Çabuk sinirleniyorsun ama ben senin paylaşımlarıni okumaktan zevk alıyorum.Yasın küçük ama bilgi donanimlisin.Sayfa şartlarına göz atmaya yeni başladım.Sebebini sana özel mesaj atacam.Bu arada kitabın çok güzel.Basarilarin devamını diliyorum.Amazonla sponsor konusunda anlaşılirsan yada bana yollamak istersen buna hayır demem.Amazonda satışa koy.Satin alabilirim.Saygilarla.

Nisan 11, 2017, 07:41:23 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

BEN HAKLI YERE SİNİRLENİYORUM DA YİNE DE KİMSEYE HAKARET ETMİYORUM.
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2017, 07:44:44 ös Gönderen: Fay Frin »

Nisan 11, 2017, 07:54:25 ös
Yanıtla #18

Gergin olabiliyoruz. O yorumu bende sinirle yazdim ve sinirlerime hakim  olamiyabiliyoruz.Yorumu kaldırdım.Site kişisel blok değil.Kisisellige girmek istemiyorum.Anarchosa ve sen çabuk tepki veriyorsunuz.Edindigim izlenimler.Formda kalış zamanınız yıllara göre çokta eski değil.Diger üyeler tepkisi yumusak.Genel olarak ikinizde bu tepkiyi görünce insanoğlunun bir sabır ve tahammül derecesi vardır.Kisisel algilamiyorum.Ben insanları insan olduğu için severim.Saygida kusur ettiysem üzgünüm.Saygilarla.

Nisan 26, 2017, 12:16:28 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

İyi günler,

Bana göre Kırık Sütun, Hür Mason'un inşa etmeye başladığı fakat henüz bitiremediği Ülkü Mabedi'dir. Kırık Sütun'u şu anlamda anlamak da doğru olabilir, bireyin kamil insan olma yolunda tamamlanamamış ve hatta tamamlanamayacak çalışmalarını remzeder.
       Lakin Kırık Sütun sadece kadim fallik bir sembol olan sütunun, kırılmış halinin resminden çok daha fazlasıyla resmedilen bir şekilde karşımıza çıkar. Bu da başında ağlamakta olan bir kadın ve kırık kısmın sunak yapılarak üzerine konulmuş öğeler ve ağlayan kadına arkadan yaklaşmış kanatlı bir adam figürüdür.
       Tüm resme baktığımızda, zamansız ve erken bir ölüm ve bu ölüme tutulmakta olan yasla karşılaşırız. Antik Mısır Uygarlığı'na atfen bir yorum yapacak olur isek Kırık Sütun öte alemin, ölüm ötesinin, yargılamanın ve yeniden doğuşun tanrısı Osiris'i; ağlayan kadın ilahi anne, sihirlerin efendisi ve bilgelik tanrıçası kutsal bakire İsis'i; kadının başını okşayan kanatlı adam ise Osiris ve İsis'in oğlu İlahi Yasalar’ın insanda vicdan tarzında belirmesini simgeleyen zamanın babası şahin kafalı tanrı Horus'u remzetmektedir.
       Kabalistik açıdan değerlendirecek olursak, Kırık Sütun Bilgelik(Akıl ve Hikmet), Ağlayan kadın(Güzellik) ve Kanatlı Adam(Kuvvet) olarak yorumlanabilir. Masonik olarak üç basamaklı bir platformda bulunmaları Sembolik(Mavi Loca) Dereceleri remzetmekle beraber sunakta bulunan ayin malzemeleri (kutsal kitap, kadının elindeki akasya dalı), yeniden diriltme ritüelini ve ölümsüzlüğü simgelediği için Masonluk'ta soyut olan görünmeyen dördüncü sütunu, İlahi Cüz'ü yani ruhu(Kabala'daki Taç) simgeler.

Saygılarımla.
Nec Plus Ultra