Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kırık sütunun anlamı nedir?  (Okunma sayısı 5579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2017, 02:40:02 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

İyi günler,

Bana göre Kırık Sütun, Hür Mason'un inşa etmeye başladığı fakat henüz bitiremediği Ülkü Mabedi'dir. Kırık Sütun'u şu anlamda anlamak da doğru olabilir, bireyin kamil insan olma yolunda tamamlanamamış ve hatta tamamlanamayacak çalışmalarını remzeder.
       Lakin Kırık Sütun sadece kadim fallik bir sembol olan sütunun, kırılmış halinin resminden çok daha fazlasıyla resmedilen bir şekilde karşımıza çıkar. Bu da başında ağlamakta olan bir kadın ve kırık kısmın sunak yapılarak üzerine konulmuş öğeler ve ağlayan kadına arkadan yaklaşmış kanatlı bir adam figürüdür.
       Tüm resme baktığımızda, zamansız ve erken bir ölüm ve bu ölüme tutulmakta olan yasla karşılaşırız. Antik Mısır Uygarlığı'na atfen bir yorum yapacak olur isek Kırık Sütun öte alemin, ölüm ötesinin, yargılamanın ve yeniden doğuşun tanrısı Osiris'i; ağlayan kadın ilahi anne, sihirlerin efendisi ve bilgelik tanrıçası kutsal bakire İsis'i; kadının başını okşayan kanatlı adam ise Osiris ve İsis'in oğlu İlahi Yasalar’ın insanda vicdan tarzında belirmesini simgeleyen zamanın babası şahin kafalı tanrı Horus'u remzetmektedir.
       Kabalistik açıdan değerlendirecek olursak, Kırık Sütun Bilgelik(Akıl ve Hikmet), Ağlayan kadın(Güzellik) ve Kanatlı Adam(Kuvvet) olarak yorumlanabilir. Masonik olarak üç basamaklı bir platformda bulunmaları Sembolik(Mavi Loca) Dereceleri remzetmekle beraber sunakta bulunan ayin malzemeleri (kutsal kitap, kadının elindeki akasya dalı), yeniden diriltme ritüelini ve ölümsüzlüğü simgelediği için Masonluk'ta soyut olan görünmeyen dördüncü sütunu, İlahi Cüz'ü yani ruhu(Kabala'daki Taç) simgeler.

Saygılarımla.

Burada benim tarafımdan eksik yazılmış bir durum sözkonusu özür dileyerek düzeltmek istiyorum. Kabalistik açıdan Sefirottaki 3 sütun Sertlik, Denge ve Merhamet olarak ele alınmaktadır. Burada Masonluktaki Bilgelik Sütunu Denge sütununu, Masonluktaki Kuvvet sütunu Sertlik sütununu ve Masonluktaki Güzellik sütunu Merhamet sütununu remzeder. Bu arada dördüncü sütun Masonluk'ta görünmeyen sütun olarak bilinir. İbranicelerini de yazayım kontrol edebilirsiniz böylece Sefirot Ağacından:
Bilgelik Sütunu Sefirası: Hokhmah
Güzellik Sütunu Sefirası: Tifereth
Kuvvet Sütunu Sefirası: Gevurah
Dördüncü (Görünmeyen) Sütun Sefirası: Keter
Keter: Hakk'ın Varlığı. Keter şu şekilde tanımlanır. Ein->Ein Soph->Ein Soph Aur
Ein: Ehieh (Ben benim) Mertebesi, Allah'ın tahayyül ve tasavvur edilemez Yüce ve Mutlak Zatı. Bu yüzden Arş'ın dışına konumlanmıştır. Zamandan ve Mekandan münezzehtir. Yaratılanlar tarafından asla tam manasıyla anlaşılamaz. Varlık mertebesinin, kelamların ötesidir.
Ein Soph: Mutlak Varlık ezeli ve ebedidir. Sonsuz, sınırsız kudret ve bilgi sahibi. Kadiri Mutlak Yaradan. Allah. YHVH Elohim.
Ein Soph Aur: İlahi Kelam ve Işık. İlahi Aşk'tan sudur eden ışık. Yaratılışın başlangıcı. Ezelden ebede yaratmakta olan Hakk Teala. Herşey O'ndan gelmekte ve O'na dönmektedir.
Nec Plus Ultra

Nisan 28, 2017, 08:35:07 ös
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gerek ülkemizin gerekse başka ülkelerin birçok yerinde birçok kırık sütun vardır.
Ayrıca devrilmiş sütunlar, aşınmış sütunlar da vardır.
Bir de çatlamış olsa da yüzyıllrdan beri ayakta durabilmiş olanlar.
Bunlara şöyle bir bakıp, biraz düşünsek...
Acaba nasıl bir etki yaratırlar zihinsel evrenimizde?
Masonluktaki kırık sütun da onlardan pek farklı değil. Anlamını birtakım öğrtilerde değil, kendi evrenimizde arayalım.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 29, 2017, 12:02:08 öö
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Yaşlanmışlığın , bir kanıtı ...
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2017, 12:10:16 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus