Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Şrayn (Islam Agirlikli Masonik Topluluk)  (Okunma sayısı 117415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2010, 05:15:51 ös
Yanıtla #70
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Mozart'ın bu aktarımında doğrular da var yanlışlar da...

Yazıyı okurken, kendi kendime «İşte şimdi Sayın Mozart'a sıkı bir yanıt vereceğim.» dedim. Ancak sonra baktım ki bu yazı Sayın Mozart'ın yazısı değil, bir aktarım. Hatta Sayın Mozart bu aktarım üzerine hiçbir yorum yapmamış, kendinden bir şey katmamış.

Bu durumda bana diyecek bir şey kalmıyor çünkü zaten bu forumun "Zincirin Diğer Halkaları" bölümünde ABD başta olmak üzere diğer ülkelerden bazılarında da örgütlenmiş olan Shrinerleri özetle anlatmıştım. Kuşkusuz AAONMS'nin yanı sıra bir de AEONMS var; onu da unutmayalım.

Ben bu forum alanına düşünsel nitelikli bir yazı koyarsam, bu yazı bir başka kaynaktan aktarma olsa bile, üstelik seyrek de olsa kaynakçayı belirtsem bile o yazıyı bire bir tutarım. Şayet tutmuyorsam,  tırnak içine almak gibi bir yöntem uygular ve neresini tuttuğumu neresini tutmadığımı belirtirim. Diğer katılımcılardan da öyle yapmalarını beklerim ama hiç kimseyi zorlayamam elbette. O zaman da yazıyı aktarana sorarım: «Siz bu yaszıyı bire bir tutuyor musunuz, arkasında duruyor musunuz?» diye...

Eğer tutuyor, arkasında duruyorsa tartışalım.

Yok, hayır, öylesine gözüne iliştiği için aktarmışsa diyeceğim bir şey yok çünkü bunun gibi spekülasyonlar çoktur ve abes ile uğraşmaya da gerek yoktur.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 02, 2010, 06:20:56 ös
Yanıtla #71
  • Uzman Uye

Bayım,

Ben, Mason olmadan Masonluk hakkında yorum yapmamaya gayret gösteriyorum. Çünkü ne kitaplardan(Mason olanların yazdığı kitaplar da dahil olmak üzere), ne de Mason olan tanıdığım insanlarla olan konuşmalardan öğrendiklerim tam tamına Masonluğu yansıtmamaktadır. Neden?, çünkü her Birey'in Masonluktan anladığı, Masonluğu yaşaması farklıdır. Yani "Masonluk nedir?" sorusuna tam cevap vermek imkansızdır. Eğer cevap verirseniz, sadece ve sadece kişisel anladığınız, baktığınızda görebildiğinizdir. Böylece yukarı da alıntıladığım yazıda, yanlış olanlar olduğu gibi doğru olanlar da vardır, doğru olanlar olduğu gibi yanlış olanlar da vardır. Bu yazıyı bütünüyle analiz ettiğimiz zaman anlamamız gereken; Medya pazarına uygun olarak yani insanların ilgisini çekebilecek başlık atılmış ve yazan kişi de kanal7 kanalının internet sitesinde yazar olduğunu ele alırsak taraflı, pazarlama trendlerine uygun olarak yazmıştır.
Masonlukla alakalı foruma aktardığım yazılar, Masonlukla alakalı görüşümü aktarması imkansızdır, çünkü okuduğum kitaplar ve başkalarından öğrendiklerim, hep başkalarının düşündükleri ve anladıklarıdır. Günün birinde, ben yurt içi ya da yurt dışında vakit bulur eğer Mason olursam o zaman kendi anladıklarımı başkalarıyla paylaşabilirim.
Masonlukla ilgili sorular konu öbeğinde görüldüğü üzere çok fazla soru sorarak sadece anlamaya, şimdilik merakımı gidermeye çalışmaktayım. Eğer yorum yapacaksam ya da yazı yazacaksam, Mason olmadan Masonluğu tam öğrenemeyeceğime göre, illaki bir kitaptan okumuşumdur ve kaynak göstererek yazı yazarım. Yoksa adama sorarlar hem Mason değilsin hem de Masonluk hakkında yazılar yazıyorsun, bu bir çelişkidir. Yani kaynakça göstererek Masonlukla ilgili yazı yazmak, Mason olmayan biri için şarttır. Şahsen söylemem gerekir ki, eğer kaynak göstermeden Masonlukla ilgili bir yazı yazsam beynim rahat etmez. Çünkü Türk deyişiyle Gökte Tanrı yaptığıma şahittir, ne onu ne de onun parçası olarak kendimi kandırabilirim. Eğer Mason tarihi ya da Masonluk uzmanıysam da adama sorarlar bu yazdıklarını neye dayandırıyorsun. Burada da görülebilmektedir ki kaynak olmadan yazı yazmamak gerekir, Mason olmayan biri için.

Sonuç olarak bilgi seviyemden dolayı(Mason olmadığımdan dolayı), Masonlukla alakalı yorum yapmaya ağzım, dilim yetersiz kalır.

Esenlikler
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2010, 06:23:14 ös Gönderen: Mozart »

Ocak 03, 2010, 12:59:15 öö
Yanıtla #72
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Şimdi nereden geldiyse aklıma yakınlarda şahit oldugum bir olayı anımsadım.

Durun madem konu disindayiz ben de konu dısına çıkayım, izninizle.

Yakınlarda bir ortamda birisi  babasınin Lions üyesi olduğunu söyledi. Konu açıldı biri sordu sen düşünmüyor musun pek çok iyi hizmetleri var baban da madem girmeni tavsiye ediyor. Cevap verdi yok be baba ben olursam Mason olurum bu isin son noktası orası isleri buyutmek için gerekebilir. Orada bir Mason ve bir namzette vardı. Göz ucuyla onlara baktım. Namzet bir seyler söyleyecek gibiydi ki, Mason olduğunu bildigim kisi buna firsat vermeden seslendi 'olabilirsen ol' ve dönüp namzete gülümsedi. Acaba ne demek istedi bir teşvik miydi yoksa o yaklaşıma karsı madem sen böyle düşünüyorsun o is zor olur mu denmişti.

Yüzlerce olumlu oy olsa bikac olumsuz oy bütün kapıları kapıyor ne de olsa...

Ben bunu niye mı anlattım? O da ben de kalsın. Nasılsa konu dısı.

Sevgi ve saygilarimla   
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2010, 12:43:07 ös Gönderen: MASON »

Ocak 03, 2010, 08:20:15 öö
Yanıtla #73
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Mozart sanmasın ki bana doğrudan hitap ederek yazdıklarını okumadım.

Okudum.

Aralık 13, 2010, 07:21:02 öö
Yanıtla #74
  • Aktif Uye

Türkiye gibi müslüman bir ülkede shriner değil de iskoç ritinin tercih edilmesi sebebi nedir acaba gerçekten merak ettim. Belki shriner riti daha çok tercih edilmiş olsaydı toplumda masonluğa daha farklı gözle bakabilirdi.

Aralık 13, 2010, 11:22:21 ös
Yanıtla #75
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Üyeler,

Masonlar, Üstat derecesiyle özümledikleri şefkat erdemini ve yardım ilkesini sâdece teoride bırakmayıp, filantropik sosyal pratiklere dökme arzularını gerçekleştirmelerine imkân verir. Çünkü şefkat, sâdece Masonları değil, tüm insanları birbirlerine bağlayan en sağlam harçtır. Dolayısı ile, Shriner olan Masonlar, daha çok teorik olarak inceledikleri şefkat erdemini, hayır hasenata ve filantropik hizmetelere fiilen dönüştürerek tatmin olmak ve pratiğini yapmak fırsatını bulurlar. Şefkatin kavli mücerrette kalmaması, açık seçik ve somut filantropik hizmetlere dönüştürülmesi elbette ki gereklidir.

Shrine, A.B.D.’inde, çok renkli ve şamatalı geçit törenleri, özgün kıyafetleri, kırmızı fesleri, bandoları, motosikletli ekipleri, Go-kartları (ufak arabalar), atlıları, Arap muhafız alayı gibi paradlardaki üniformalıları, sirkleri ve palyaçoları ile kendilerine Masonluğun Playboyları denilecek kadar hayatın keyfini çıkarmalarının ve eğlenceye düşkünlüklerinin yanında; topluma verdikleri çok değerli filantropik hizmetlerle kamu¬oyunun büyük takdirini kazanan en önemli uluslararası dostluk kuruluşudur.

Zâten, Shrine sloganı, filantropik hizmeti dostlukla güçlendirmesi nedeniyle:

Dünyanın En Büyük Filantropisi ve Dünyanın En Büyük Dostluğu olarak belirlenmiştir.

ABD'de 22 hastanede çoçuklara ücretsiz tedavi uygulanmaktadir.

Saygilarimla

Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Ocak 18, 2011, 08:58:43 ös
Yanıtla #76
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Anatolic Shrine ve sizin statünüz olan Şırayn masonluğunun bir bağlantısı var mı?Google da Şırayn diye arattığımda pek bir bulguya rastlamadım...

Saygılarımla

Ocak 18, 2011, 09:39:58 ös
Yanıtla #77
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Noman est omen Sn Anatolic kardesim bir shriner masonudur. Sirayn sadece shrine'in Türkçe mealidir.

Saygilar
İmza -M-

Ocak 18, 2011, 11:19:52 ös
Yanıtla #78
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok teşekkür ederim sayın Sirius tahmin ettiğim nitelikteymiş.

Saygılarımla.

Ocak 19, 2011, 08:46:22 öö
Yanıtla #79
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu sözcüğü "Şırayn" diye yazmasak ne iyi ve doğru olacak. Aradya koyduğumuz o "ı" harfine hiç gerek yok.  Zaken "shrine" sözcügünü tek başına kullanmakta bizi yanılgıya götürebilir. "Shriner" demek çok daha doğru ve bunu ille de dilimeze dönüştürme gereksinmesini duyuyorsak "Şrayner" olur ki, bu sözcüğü bizim sözlük ve ansiklopedilerimizde bulma olanağı yoktur. Araştırmayı özgün sözcüğü kullanarak yapmak gerekir.

Bunun ötesinde birkaç söz daha etmek isterim.

Her ne kadar Sayın Anatolic öyle tanımlanmışsa da "Shriner masonu" diye bir şey yoktur. Masonlukta "İslam ağırlıklı rit" diye bir şey de yoktur.

Shriner örgütü, bu başylık altında geçtiği üzere, sadece "paramasonik" olarak nitelenebilecek olan bir kurumdur. Bu kuruma üye olabilmek için mason olmak ön koşuldur. (Bunun ayrıntılarına girmeyeceğim.) Hani şimdi bir başka örgüt kurulsa ve buna sadece daha önce mason olanların kabiul edilmesi söz konusu olsa, (kim bilir belki o da vardır) o örgütün üyesi olan bir kişi "o örgütün masonu" diye mi anılacak?

Kaldı ki Shriner Örgütü'nün İslâm ağırlıklı bir rit olduğunu sövylemek de yanlıştır. Bu örgütün tarihçesine, nasıl kurulmuş olduğuna, öğretisinin temelini neyin üzerine oturtmuş olduğuna bakarsak, bunu çok iyi anlarız. Shriner tapınaklarının her birine geleneksel olarak bir Arap ülkesi kentinin adının verilmesi, üyelerin toplantılarında kendilerine özgü bir fas takması, örgütün ambleminde koskoca bir palanın yer alması, bu bağlamda bir değişiklik yaratmaz. 

Bu örgüte ilişkin İnternet üzerinden ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler "AAONMS" girişini yapmalı. Eğer insanlar arasında ırk ayırımcılığından yana değilseler bir de "AEONMS" başlığını incelemeli. Ardından "Daughters of the Nile" başlığının incelenmesi de yararlı olabilir bu örgütün sosyal yönünün nasıl geliştiğini anlamak bakımından.

Shriner Örgütü, dehşetengiz ölçüde kutlanacak olan bir kurumdur. Sonu gelmek bir yana dursun, giderek gelişmiş ve gelişmekte olan toplumsal katkıları kesinlikle göz ardı edilemez ve edilmemelidir de... ABD'nde birçok kişinin sırf bu örgütün üyesi olabilmek için Masonluğa girmesi bile söz konusudur. Keşke Türkiye'de de buna benzer bir örgüt kurulabilse... Ancak bunun yapılabileceğini hiç sanmam; kurulsa bile böylesine bir hizmet üretebileceğini sanmam. Nedeni de, böyle bir sivil toplum örgütünün karşısına çok engel çıkarılacağı bir yana dursun, biz bu ülkenin insanlarının önce "iş birliği", "görev bilinci", "sorumluluk" gibi nitelikleri edinmemiz zorunlu ki, buna ilköğretim kurumlarında öteden beri uygulanmakta olan sistemin topyekün alaşağı edilerek, öğretimcilik yerine katılımcı ve paylaşımcı bir eğitim tarzının getirilmesi gerekiyor. Sadece "yardımseverlik" ile olacak iş değil.