Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İZMİRLİ MASONLAR KAPILARINI İLK KEZ AÇTI.  (Okunma sayısı 51847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2006, 02:04:41 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

İZMİRLİ MASONLAR KAPILARINI İLK KEZ YENİ ASIR'A AÇTI.

Yeni Asır Gazetesi muhabirleri Aytaç SEFİLOĞLU ve Hakan YİĞİT'in Büyük Üstad En Muh. Can ARPAÇ K. ile yaptığı röportajı, aynen yayınlıyoruz.Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Büyük Üstadı Can Arpaç, İzmir Locası'nı ilk kez YENİ ASIR'a açtı ve sorularımızı yanıtladı.

Kimine göre, bir çıkar grubu, kimine göre Tanrı tanımaz kişilerin oluşturduğu iddia edilen Mason derneklerinin amacını, Masonların Büyük Üstadı Can Arpaç, "İnsanlar arasında kardeşlik bağlarının kurulması, insanlığın hürriyet içinde gelişerek ilerlemesi" diye tanımlıyor.

Mabede İlk Adım

Arpaç ile Alsancak'taki İzmir Locası'nda buluştuk. Sade bir odada başlayan sohbetimizi, Mason mabedinde tamamladık. Büyük bir mavi perdenin arkasında yer alan mabedin kapısı açıldığında karşımıza taştan yapılmış bir kemer çıktı. Kemerden geçerek mabede adımımızı attık.

Maviye boyalı tavan minik beyaz yıldızlar ile süslenmiş ve gökyüzü temsil edilmişti. Salonun ortasında, üzerinde Kur'an, Tevrat ve İncil'in yer aldığı "And Kürsüsü" duruyor. Kutsal kitapların önünde Masonların simgeleri gönye ve pergel yer alıyor.

And kürsüsünün arkasında Mason Locası'nı yöneten "Üstad"ın oturduğu kürsü duruyor. Kürsünün yanında Türk bayrağı dikkat çekiyor. Üstadın arkasında yer alan duvarda, üçgen bir çerçeve içinde ışıklı bir göz, bu gözün bir yanında "ışıklı bir güneş" ile diğer yanında ışıklı bir hilal bulunuyor. Göz, gerçeği aramayı, güneş ve hilal ise ideal insana ulaşmada geçilecek yolu simgeliyor.

İlk Mason hareket

Üstadın masasındaki çekiç ise, otoriteyi simgeliyor. Salonun içinde iki sıra halinde Masonların oturdukları koltuklar yer alıyor.

Duvarlarında, büyük siyah perdeler bulunuyor. Perdeler, ölen Masonları anmak için düzenlenen törenlerde çekilerek duvarlar kapatılıyor. Locanın tabanındaki siyah, beyaz karolar, insanın "doğum-ölüm", "esaret-özgürlük", "zenginlik-fakirlik" gibi karşıtlarla karşılaşacağını, ancak yaşam için mücadele etmesini hatırlatıyor.

Mabetten çıkarken, Can Arpaç, Türkiye'de Masonik hareketin 1738'de başladığını, Osmanlı Locası'nın ise 1909'da kurulduğunu söylüyor. Masonların üstadı, sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

Masonluk nedir?
ARPAÇ: Mason kelime anlamı ile "duvarcı" demektir ve geçmişi 400 yıl öncesine dayanan bir mesleki teşekküldür. Masonluk, ideal insan olmak için bir uğraş, bir düşünce tarzı, zor bir hayat yoludur. Bu yolu insanın tek başına aşması zordur, dolayısıyla, aynı yola emek verenler bir araya gelerek bu yoldan daha hızlı geçmeye çalışıyorlar. Hür Masonluk, din, inanç ve sosyal durum ayrımı gözetmeksizin, kendi arasına, iyi ahlaklı, şerefli ve aydın erkekleri alır.

Mason dernekleri çalışmalarını neden gizlilik içinde sürdürüyor?
ARPAÇ: Kesinlikle gizli değiliz. Gizli bir kuruluş olsak, kapımızın girişinde tabelamız olmaz. Cemiyetler Kanunu'na göre kurulmuş yasal bir derneğiz. Bir kişinin Masonluğunu saklaması da Masonluğun zorluğundan kaynaklanıyor. Çünkü ben Masonum demek, "Her türlü kusurumu yenmiş, örnek bir insanım" gibi çok zor bir iddia taşıyor. Masonum dedikten sonra attığın her adımda, o ağırlığı taşımak zorundasın.

Mason olmak için ne tür özellikler aranıyor?
ARPAÇ: 21 yaşını bitirmiş, kendi ekmeğini kazanan, hür fikirli, iyi ahlak sahibi, yüz kızartıcı bir suçu olmayan her erkeğe kapılarımız açık. Masonluk, kuruluşu itibarıyla Duvarcı Ustaları Birliği'ne dayanıyor. 400 yıl önceki koşullarda katedrallerin yapımı, beden gücü gerektiriyordu. Erkeklerden oluşan bir kuruluş olması ananesi bu yüzdendir.

21 yaşını geçmiş kendi işini yapan biri başvursa Mason olabilir mi?
ARPAÇ: Bizim yolumuzu arayanlar, bizim dernek üyelerimizi buluyor. Üyelerimiz uygun görürlerse bize öneriyorlar. Biz de olumlu görürsek üyemiz oluyor.

Pergel ve gönye neyi simgeliyor, bu sembollerin anlamları nedir?
ARPAÇ - İlk kuruluşumuz duvarcı ustasından gelmektedir ve sembollerimiz geometrik aletlerden gelir. Gönye doğruluğu ifade eder, pergeli ise şöyle yorumluyoruz. Pergelin tepe noktası bir insanın beyni, çünkü kollara kumanda ediyor. İşte bir insanın beyni de kollarını kumanda ediyor, arzularını, hırslarını denetlemesini sağlıyor.

Masonların menfaat birliği oluşturduğu iddia ediliyor. Doğru mu?
ARPAÇ: Bize yapılan hücumların bir tanesi budur. Masonlar, bir menfaat birliği oluşturan insanlar değil, aksine kendi imkanları nispetinde çevresine, hem fikri hem de parasal bakımdan yardım etmeyi hedefleyen kişilerdir.

Bir Mason işadamı darboğaza girdiğinde, "kardeşleri" ya da dernek yardım eder mi?
ARPAÇ: Derneğin yardımı söz konusu değil, ama kardeşleri yardım edebilir.

Kamuoyunda Masonların inançsız olduğu görüşü de ileri sürülüyor.
ARPAÇ: Tanrı inancı olmayan kesin olarak aramıza giremez. Biz Tanrı'ya inancı şart koşuyor, insanları dini inançlarında serbest bırakıyoruz. Mabedimizde üç kutsal kitabı hazır bulunduruyoruz. Üyelerimiz inandıkları kutsal kitap üzerine yemin ediyorlar. Bizim aramızda dinin dışında siyasi tartışmalar da yapılmaz.

Birçok Mason siyasetçi var. Başbakan Demirel'in de Mason olduğu iddia ediliyor.
ARPAÇ: Mason kardeşlerimizin siyasi eğilimlerine karışmayız. Masonların arasından siyasetle uğraşan kişilerin çıkması çok doğal. Zaten Masonluğun konusu da "insan"dır. Bu yüzden insan, bir taraftan kendisini yönlendirmeye çalışırken politika ile de uğraşabilir. Kim Masondur, kim değildir konusunda prensiplerimiz gereği açıklama yapmıyoruz. Biz sadece kendimizin Mason olup olmadığını deklare etmekle serbestiz. Bir kişi, "Ben Masonum" diyorsa mesele yok. "Ben Mason değilim" diyorsa Mason değildir.

Size en büyük eleştiri Adnan (Oktar) Hoca'dan geliyor.
ARPAÇ: Bu tür sataşmalar ilk değil. Dünya yüzünde bu tür sataşmalar 300 yıldır sürüyor. Adnan Hoca'nın kendine göre görüşü olabilir. Masonluğun bir iyi yanı da, her insanın ayrı bir görüşü olabileceğini kabul etmesidir. Adnan Hoca'nın görüşleri bizi rahatsız etmiyor, çünkü biz gittiğimiz yoldan eminiz.

İstanbul'da bazı bayanların da Mason derneği kurduğu doğru mu?
ARPAÇ: Mason olmak, hiç kimsenin tekelinde değildir. Bizim derneğimize üye olmamakla birlikte, kafa yapısı, yaşantısı itibarıyla, üyelerimizden Masonluğu çok daha iyi uygulayanlar var. Bunlara "Önlüksüz Mason" diyoruz. Olayı, Masonca yaşamak ilkesinden ele alınca, kadın veya erkek olarak fark gözetmek doğru değil. Yalnız Masonluğun temel prensipleri bayanları aramıza almamıza izin vermiyor. Bunun sonucu kadın üye almıyoruz. Bayanlar bir araya gelip çalışmak istiyorsa, çalışabilir, Masonik umdeler herkese açık. Türk hanımları, yurt dışında Masonik umdelerle çalışan hanımlarla haberleşmek suretiyle bir "dernek kurduk" diyebilirler. Bizim için de hiçbir sakınca yoktur ve bizi rahatsız etmez. Bildiğim kadarı ile böyle bir çalışma var, kötü bir çalışma değil.

Son günlerde Masonların özel bir nikah kıydığından söz ediliyor.
ARPAÇ: "Mason nikahı" diye ayrı bir nikâh yok.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 27, 2006, 05:04:53 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Mason localarına ZIYARET edilebilicek bir gün var mı ? Ayrıcalık tanıyabilirler mi ?

Mesajinizi eksik bir kelimeyi eklemek icin duzelttim.
SublimePrince
« Son Düzenleme: Mayıs 07, 2007, 02:13:08 öö Gönderen: SublimePrince »
''Kızıl elmada buluşalım''

Mayıs 06, 2007, 06:24:38 ös
Yanıtla #2

Bu yazı herşeyi en kısa ve öz şekilde açıklamış.

Bunun yanında bir açıklama gerektiren konu ise '' Önlüksüz Mason '' olmak veya Masonca yaşamakkonusu kalmış , biraz açıklanabilir mi?

Saygılarımla.

Mayıs 06, 2007, 11:00:21 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Onluksuz Mason olmak, benim bildigim kadariyla (yanlis olabilir) Masonlar ile ayni karakteri ve hayat bicimini tasiyan kisilere deniyor. Yani Mason olmayan ama Masonarla ayni olan kisi.

Masonca yasamakta, Masonlarin, aldiklari ogretilerden sonra donustukleri bicime, o ogretileri almadan donusebilen ve onlar gibi dusunen, yardimsever vs... kisi oluyor herhalde.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mayıs 06, 2007, 11:01:02 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason localarına edilebilicek bir gün var mı ? Ayrıcalık tanıyabilirler mi ?

Mason Localarina ne edilecek anlamadim ben.

Mayıs 07, 2007, 12:42:08 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Mayıs 07, 2007, 12:47:16 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bende yazdigi gibi okudum. hic hos olmamisti o yuzden sormustum.

Mason Localarini ziyaret edebileceginizi sanmamda. BAzen gazetecilere actiklarini biliyorum cunku sabah gazetesinde calisiyorken, arkadaslarim gidip roportaj yapmislardi. hatta Locanin icinide gezdirmisler. Fotograflari banada gostermislerdi. cok ilginc.

Mayıs 07, 2007, 12:58:50 öö
Yanıtla #7

Loca resimlerini internetten arayarakta seyredebilirsiniz.

Mayıs 07, 2007, 01:48:42 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

buraya koymaniz sakincali olur galiba. bakacam.