Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: kader hk.  (Okunma sayısı 4738 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 01, 2008, 01:05:17 ös
  • Ziyaretçi

merhaba,
yaptıgım arasmada herhangi bir sonuc bulamadım.
Kader kavramının masonluk içersinde yeri nedir?
masonların bireysel inancları içinde özgur mü bırakılmıstır, yoksa genel bir kavram yaklasımı varmıdır?
Cevaplarınız için şimdiden tesekkur eer iyi gunler dilerim.
saygılarımla...

Mart 01, 2008, 01:26:55 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bu kavrama inanmak kisinin kendine ve kendi inancina ozgudur. Masonluk bu konuda bir kural koymamistir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 01, 2008, 01:31:54 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bu kavrama inanmak kisinin kendine ve kendi inancina ozgudur. Masonluk bu konuda bir kural koymamistir.

Gayet guzel bır acıklama ..Bu sorudan ben kendı adıma su kanıyı cıkarıyorum..İnsanların bırcogu hala Masonlugu bır dın olarak gormekte hatta gunumuzde masonlugu mısyonerlıkle karıstıranlar bıle azınlıkta degıl..Dınler kendı ıcerısınde belırlı kavramlara acıklık getırmıstırler..Masonluktan boyle bır acıklama beklemek ona bakıs acınızda bır kırılma oldugunu gosterır..(Bir inanc sistemı olarak gorme)Tabıkı bana aıt dusunceler bunlar..
« Son Düzenleme: Mart 01, 2008, 01:35:52 ös Gönderen: Itzhak »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mart 01, 2008, 02:27:48 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

masonlugu bir din olarak gordugum için degil sadece genel bir bakıs saglamaya calısıyorum

Ocak 31, 2011, 01:56:47 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soru 2008 yılının Mart ayında ortaya atılmış ama sorun katılımcı o tarihlerden beri forumda yok.

Buna karşın konu başlığını değerlendirmek gereğini duydum. Belki benden sonra daha derinlemesine irdeleyenler olur.

Bu bağlamda Sayın MASON'un dediği doğru. Masonlukta masonların inençları üzerine hiçbir beskı uygulanmaz. İsteyen istediğine inanır.

Kuramsal olarak öyle ama görüyoruz ki isteyen istediğine inanmakta ya da inanmamakta pek de özgür bırakılmıyor.

Masonluğun bir kad-nadında bir ulu yaradana inanmak koşulu var ki bu üstelik Masonluğa girebbilmek için asal koşul bile sayılıyor. Andından Masonluğun o kadının bir diğer bölümünde "Ulu yaradan" kavramının ayrıntı tanımı da yapılıyor ve bu kişilikli bir Tanrı ile özdeş bile tutuluyor.

Masonluğun öteki kanadında ise durum bunun tersine. Orada genelde masıonların inançlarına ya da inançsızlıklarına hiç karışılmazken, bir bakıyorsunuz ki yer yer salt pozitivist ya da diyalektik materyalist yönelimde bir düşünce empozesi var.

Masonluğun her iki kanatta geçerli olan bir düşünce/değerlendirme tarzı da var aslında, başlangıçta öngörülmüş ilkelerin az ötesinde... Bilimsel yöntem, akıl ve bilgelik ile düşünüp davranmak...

İşte, öncekileri bir yana bırakarak bunun üzerinde durabiliriz. Kader ya da alınyazısı deadiğimiz olgu bilimsel yöntem, akıl ve bilgelik ile değerlendirilebilir mi?

Bu aşamada öncelikli olan bilimsel yöntem... Bu olgu henüz bilimlede uygulanmakta olan yöntemle açıklığa kavuşturulabilir gibi değil. Dolayısıyla günümüzün salt bilimcileri, kader ya da alınyazısı olgusunu kendi alanları dışında tutup bunu biraysel inanç hatta belki din alanına bile iterek bırakabilirler.

Fakat bilim dediğiniz bugüne böyle doğup böyle gelmedi ki... Çok iyi biliyoruz ki tarih boyunca bilim adamları çok doğal gerçeği yadsıyıp bilim dışında bıraktı, ta ki o doğal gerçekler bilim adamlarının kendilerince çizdiği katı sınırları gevşetip hatta kırıp kendilerini bilimin kapsamı içine sokana kadar.

Bir basit örnek... Yurdumuzda geçtiğimiz tarihlerde (çok eski değil) Hacettepe Üniversitesi'nde bir tıp kongresi toplanmıştı. (Bilenler tarihini belirtebilir, ben urnuttum) Bu kongrede yapılan tartışmalar sonucunda şuna karar verilmişti: "Akupunktur denilen uygulama bir şarlatanlıktır. Bunun bilimde yeri olamaz." Ne garip değil mi? Aradaün pek az zaman geçti ama şimdi bazı tıp fakültelerimizde Akupunktur Kürsüsü var. (Adı belki biraz farklıdır ama olgu bu.)

Henüz kendisini bilim alanına somkamamış olan Parapsikoloji, kader ya da alın yazısı olayını dinlerde olduğu gibi değil, bambaşka bir yaklaşımla değerlendirir. Psikoloji, yakın geçmişimize dek bir bilim alanı olarak kabul görmüyordu ama şimdi durum hiç de öyle değil. Dolayısıyla Parapsikoloji için de gelecekte öyle olamayacağını böylemek ancak bağnazlık olur.

Şu halde, kader ya da alın yazısı konusuna Masonlukta "masonca" denilen bir yöntemle ancak şöyle bakılabilir/bakılmalıdır: Bu gerçek olabilir de, olmayabilir de. Günümüzün bilemsel verileriyle, günümüzün akıl yürütme yöntemiyle, günümüzün bilgelik anlayışıyla bunun ne var ne de yok olduğu söylenebilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 31, 2011, 02:12:03 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Jawaharlal Nehru iyi bir briç oyuncusu idi. Gandhi'den sonra Hindistan'ın kader iplerini tutan Nehru, özgür irade, kader ve bunların etkileşimi için söyledikleri:

"Determinism is like the cards that are delt you. Free will is how you play them. The interaction between the two points out what you are as a person - or even a nation."

(Kader size dağıtılan kartlar gibidir. Özgür irade ise onları nasıl oynadığınızdır. Bu iki nokta arasındaki karşılıklı etkileşme ise sizin insan olarak - hatta millet olarak - ne olduğunuzu tayin eder)

Sevgi ve saygılarımla.