Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Üçüncü Obligasyon Hakkında  (Okunma sayısı 7725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2008, 02:17:25 ös
  • Ziyaretçi

Üçüncü Obligasyon

Loca, Fran-Masonların topladıkları ve birlikte çalıştıkları yerdir: byöle bir yer ve birlik Fran-Masonlar tarafından oluşturulur ve oraya 'Loca' denir, her birader bir locaya bağlı olmak, onun iç ve genel talimatnameleri hükümlerine uymak zorundadır.
   Bir loca ya özel, ya geneldir ve aşağıda blirtilecek " Büyük Loca " nın nizamlarına da bağlıdır. Eskiden hiçbir "Üstat", özellikle davet olunmuş ise- locaya gelmemezlik edemezdi, ancak geçerli mazareti olan "üstat" ve "nazırlar" gelmeyebilirlerdi.
   Bir locaya üye kabıl olunacak kimse iyi ve namuslu kims olmak, hür doğmuş bulunmak, olgunluk yaşında ve akli meleklerine sahip olmak zorundadir; esirler, kadınlar, ahlakı bozuk ve davranışları rezilane olanlar localara kabul olunamazlar; mutlaka iyi şöhret sahibi olanlar kabul edilebilir.

Sn. MASON

Burada sormak istediğim soru, bir insan esir, kadın, ahlakı bozuk ve davranışları rezilane ve aynı zamanda iyi şöhrete sahip ise kabul edilebiliyor mu yani???

Mart 21, 2008, 02:21:49 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Hyperion,

Üstadıma sormuşsunuz ancak ben de katkıda bulunmak isterim. Sanırım ortada Eski Türkçe' nin kullanımından kaynaklı bir yanlış anlama mevcut.

Zira bahsedilen iyi şöhret şöhretli bir kişi olmak anlamında değil yakın ve uzak çevresinde yukarıda saydığınız özelliklere haiz olmaktır.

Dolayısıyla iki durumun (hlakı bozuk ve davranışları rezilane ve aynı zamanda iyi şöhrete sahip) birarada bulunması bir oksimoron oluşturur. Mümkün değildir.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Mart 21, 2008, 02:28:14 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Hyperion,

Burada "sohret" kelimesi ile ifade edilmek istenen, kisinin unlu olmasi ve taninan bir kisi olmasi degil. Her insanin sohreti vardir. Bu sohret (sizi taniyan kisilerin) size verdigi deger ve bakis acisidir. Sohretinizin fazla yada az omlasi degil, iyi olmasi onemlidir. Kisinin ne kadar tanindigi Masonluk icin onemli degildir.

Bulmus oldugunuz yazi eski bir dille yazilmis olmasindan dolayi size farkli anlam ifade ettigini dusunuyorum. Oysa bahsedilen sohret "Nasil Mason Olunur?" baslikli konuda belirtilen madde ile ayni ozelligi tasimaktadir.

6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Sorunuza cevap olarak kisaca "Hayir" denebilir.
ahlakı bozuk ve davranışları rezilane olan kisiler zaten etraflari tarafindan kotu olarak taninir. Sohretleri iyi degil. Kotudur.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 21, 2008, 02:29:42 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Omnia Tempus Alit,

Bu obligasyonu aldığım kaynakta böyle yazınca tabiki şaşırdım ve tutarsız gördüm kaynak olarak okuduğum kitabın çevirisi hatası olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Mart 21, 2008, 02:33:48 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Öncelikle verdiğiniz cevaptan ötürü teşekkür ederim. Anladım ki bu kitabı bitirene kadar sizin başınızı çok  ağrıtıcam çeviri hatası olan bir kitap:S

Mart 21, 2008, 02:35:53 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Öncelikle verdiğiniz cevaptan ötürü teşekkür ederim. Anladım ki bu kitabı bitirene kadar sizin başınızı çok  ağrıtıcam çeviri hatası olan bir kitap:S

Okuduğunuz kitabın ismini sorabilir miyim Sn. Hyperion? Sakıncası yoksa tabii...

Mart 21, 2008, 02:37:50 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ceviri hatasi demek yanlis olur.

"Iyi Sohret" tanimlamasinin birden fazla anlami olmasi nedeni ile, anlatilmak isteneni farkli algilamissiniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 21, 2008, 02:43:24 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

alıntı; "ahlakı bozuk ve davranışları rezilane olanlar localara kabul olunamazlar; mutlaka iyi şöhret sahibi olanlar kabul edilebilir"

ben burada herhangi bir çeviri hatası ya da anlamsal kayma göremiyorum. iyi şöhret sahibi olmak, çevresinde sevilen, değer gören, iyi bir insan olarak kabul edilen kişi anlamına geliyor. şöhret, ünlü kişi anlamının yanısıra herkesçe bilinen ve tanınan anlamına da gelir. cümle "herkesce iyi olarak tanınanlar kabul edilebilir" biçiminde de ifade edilebilir.

sevgi ve saygılarımla.

Mart 21, 2008, 02:45:52 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın blossom.

Tarihte ve Günümüzde Masonluk

J. Palao  S. Hutin  O. Wirth  C. Ledre  A. Yazıcı

Mart 21, 2008, 05:03:03 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın blossom.

Tarihte ve Günümüzde Masonluk

J. Palao  S. Hutin  O. Wirth  C. Ledre  A. Yazıcı

Teşekkürler Sn. Hyperion, Hiram'ın anahtarından sonra bu kitabı da okuyacağım.

Sevgilerimle,