Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yemin Edilen Kitap  (Okunma sayısı 20213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 14, 2008, 02:06:02 ös

Sayin Mason; musaadenizle benim de bir sorum olacakti:

Localarinizda bulunan ve yeni giris yapmis olan Adaylariniza Kutsal Kitaplardan ucunun masada bulunup gozleri kapali bicimde hangisini secerlerse secmis olduklari Kitaba bagimli kaldiklari hakkinda bir sekilde bilgi sahibi olmustum. Ancak bu bilginin dogrulugunun derecesini bilmeden sorumu bunun uzerinden sormayi tercih ettim.

Peki bu bicimde olsuturulmus bir tur gelenek mi diyelim bilmiyorum ama ya sahis bagli bulundugu dinin mensubu disindaki bir Kitabi tercih etmisse? Bu onu ne derece etkileyebilmektedir? Eger boyle uygulama varsa sahsin inanclari hemen orada degistirilip de baska bir din uzerinden mi devam ettirilecektir? Sonra boyle bir uygulama yoksa Size, cevabinizdan sonra benzer ama farkli bir diger sorumu yoneltmek istiyorum.

Simdiden Tesekkurler.

Sevgi ve Saygilarimla 
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2008, 02:10:43 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 14, 2008, 02:20:27 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Sevil,

Sorunuzu tam olarak anlayamadim. Ancak sanirim kisinin inandigi din ile kitabin farkli olmasi durumunda nasil bir prosedur uygulandigini soruyorsunuz.

Kisilerin inanclarina ve inandigi kitaplara saygi duyulur. Eger Yuce bir Yaradana inaniyorsa ve inandigi dinin kutsal bir kitabi varsa hangi kitap oldugu yada hangi dine inandigi onun tercihidir. Bizler saygi duyariz. Musluman oldugunu idda ederek incil uzerine yemin etmek isteyen bir kisinin bu talebi absurt olsada ona saygi duyulmasi gerekir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 14, 2008, 02:34:08 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn.Sevil,

Masonik bir kabul ritüeline, tekris törenine ilişkin bir noktayı sormuşsunuz. Loca içerisinde özellikli bir durum olmasına rağmen ben size kısaca özetleyeyim,

Adayın gözü kapalı halde elini üç kitaptan hangisine bastığını bilmeden yemin etmesi sembolik olarak üç dinin de (ki kardeşlerimiz arasında başka bir dinin mensubu var ise onun dininin de) bizim için kutsaliyetini ifade eden bir sembolizmadır.

Kişi kapıdan içeri girdiğinde hangi dine inanmaktaysa, o dine inanarak devam eder. Hangi kitaba elini bastığının (hangi kitabı seçtiğinin) bu konuda hiç bir ehemmiyeti yoktur.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ağustos 14, 2008, 02:35:27 ös
Yanıtla #3

Oncelikle sorumu guzel ve yerinde bir baslik adi altinda dusundugunuz icin Tesekkur Ederim.

Sayin Sevil,

Sorunuzu tam olarak anlayamadim. Ancak sanirim kisinin inandigi din ile kitabin farkli olmasi durumunda nasil bir prosedur uygulandigini soruyorsunuz.

Ozur dilerim, bu benden yani tam olarak ifade edemememden kaynaklaniyor. Ne anlatmak istedigimi anladiginizi ifadenizden anlamis bulunuyorum. Ancak bununla birlikte sanirim yeni ogrendigim kadariyla Yemin Toreninizde bu uygulama acik ve istege bagli olarak yapilmakta, yani bir onceki durumda belirtmis oldugum gozu kapali bir uygulama Locanizda bulunmamaktadir. Yaniliyor muyum?

Musluman oldugunu idda ederek incil uzerine yemin etmek isteyen bir kisinin bu talebi absurt olsada ona saygi duyulmasi gerekir.

Bundan bahsetmissiniz. Boyle bir durumla karsilasildi mi? Merak ettigimden soruyorum, olsa bile kendi fikrimce az rastlanan olaylardan biri diye dusunuyorum. Sorumu tam olarak vermis oldugunuz cevabinizdan yola cikarak bir netlige kavusturamadigimdan simdilik bekletmeye aliyorum.

Saygilarimla

Ağustos 14, 2008, 02:40:54 ös
Yanıtla #4

Sn.Sevil,

Adayın gözü kapalı halde elini üç kitaptan hangisine bastığını bilmeden yemin etmesi sembolik olarak üç dinin de (ki kardeşlerimiz arasında başka bir dinin mensubu var ise onun dininin de) bizim için kutsaliyetini ifade eden bir sembolizmadır.

Kişi kapıdan içeri girdiğinde hangi dine inanmaktaysa, o dine inanarak devam eder. Hangi kitaba elini bastığının (hangi kitabı seçtiğinin) bu konuda hiç bir ehemmiyeti yoktur.

Hmm, anlasildi. Sayin Omnia'nin da durumu acikligiyla anlatmasi, sorumun net bir sekilde aydinliga kavusturuldugunu hemen ifade etmek isterim. Sanirim bu uygulama kesinlik kazandi.

Ancak kafamda olusan bir diger nokta ise; Adayin gozu kapali bicimde Yemin Torenine alinmasiyla birlikte sahip oldugu İnancina karisilmaksizin Kutsal Kitaplardan birine ki bu buyuk bir ihtimalle kendi inandigi Kitap olmayabilmekte ve bundan kastim Adayin sonradan gozlerinin acilmasi itibariyle hangi Kitaba el bastigi hakkinda bilgilendiriliyor mu?
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2008, 02:43:41 ös Gönderen: Sevil »

Ağustos 14, 2008, 02:42:27 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Localarinizda bulunan ve yeni giris yapmis olan Adaylariniza Kutsal Kitaplardan ucunun masada bulunup gozleri kapali bicimde hangisini secerlerse secmis olduklari Kitaba bagimli kaldiklari hakkinda bir sekilde bilgi sahibi olmustum.
(..) Eger boyle uygulama varsa sahsin inanclari hemen orada degistirilip de baska bir din uzerinden mi devam ettirilecektir?
Sevgi ve Saygilarimla 

Sn. Sevil,

Sn. Üstadım ve Sn. Omnia'nın mükemmel cevaplarından sonra söz söylemek abesle iştigal olsa bile sorunuzun cevabına katkıda bulunmak isterim.

Masonluk açısından kişinin hangi dine inandığının bir önemi yoktur. Dolayısıyla Tekrisi esnasında inandığı dinin kitabı üzerine yemin etti diye bir kişi Mason olduktan sonra illa o kitaba bağlı kalacaktır diye bir dayatma söz konusu değildir. Kaldı ki Locadaki kutsal kitaplar çalışmalar esnasında bir din kitabı olarak görülmezler. Localarda 3 dinin ve başka bir dine inanan bir Mason'un olması durumunda onun inandığı kitabın açılıyor olması tamamen sembolik bir anlama sahiptir. Bu kutsiyetin kabulünün ve Tanrı'ya saygının göstergesi olmasının yanı sıra hepsinin aynı kaynaktan geldiğinin ve Nur'un kaynakları olduğunun da kabulü anlamını taşır.

Masonluk bir üyesinin hangi dine inandığının veya bu dinin gereklerini yerine getirip getirmediğinin sorgulamasını yapmaz. Önceden x dinine inanan bir Mason'un sonradan y dinine inanması da Masonluğu ilgilendirmez. Masonluk'un önem atfettiği husus BİR YÜCE YARATICIYA İNANILIP İNANILMADIĞIDIR. X veya Y dininden olmanız veya bunlar arasında geçiş değil Yüce Yaratıcı fikrini bağlılığınız Masonluk için dikkate değer noktadır.

Saygılarımla.

Ağustos 14, 2008, 02:48:54 ös
Yanıtla #6

Sn. Sevil,

Sn. Üstadım ve Sn. Omnia'nın mükemmel cevaplarından sonra söz söylemek abesle iştigal olsa bile sorunuzun cevabına katkıda bulunmak isterim.

Katiliyorum.

Masonluk açısından kişinin hangi dine inandığının bir önemi yoktur. Dolayısıyla Tekrisi esnasında inandığı dinin kitabı üzerine yemin etti diye bir kişi Mason olduktan sonra illa o kitaba bağlı kalacaktır diye bir dayatma söz konusu değildir. Kaldı ki Locadaki kutsal kitaplar çalışmalar esnasında bir din kitabı olarak görülmezler. Localarda 3 dinin ve başka bir dine inanan bir Mason'un olması durumunda onun inandığı kitabın açılıyor olması tamamen sembolik bir anlama sahiptir. Bu kutsiyetin kabulünün ve Tanrı'ya saygının göstergesi olmasının yanı sıra hepsinin aynı kaynaktan geldiğinin ve Nur'un kaynakları olduğunun da kabulü anlamını taşır.

Masonluk bir üyesinin hangi dine inandığının veya bu dinin gereklerini yerine getirip getirmediğinin sorgulamasını yapmaz. Önceden x dinine inanan bir Mason'un sonradan y dinine inanması da Masonluğu ilgilendirmez. Masonluk'un önem atfettiği husus BİR YÜCE YARATICIYA İNANILIP İNANILMADIĞIDIR. X veya Y dininden olmanız veya bunlar arasında geçiş değil Yüce Yaratıcı fikrini bağlılığınız Masonluk için dikkate değer noktadır.

Aciklayici ve guzel ifade etmenizden dolayi Size Tesekkurlerimi  Sunuyorum Sayin skullG; soylediklerinize katilmiyor degilim, Kutsal Kitaplarin ayni kaynaktan geldigi hususunda.

Ancak sorum net olarak Sayenizde acikliga kavustugundan Masonluk olarak suanki dunyasal surecte gecerliligini surduren ve donemin Tek Bilgi Kaynagi olarak adlandirilan ve tum Kutsal Kitaplarin butunlestirilmis hali olarak tanimlanan Bilgi Kitabi hakkinda herhangi bir soyleminiz olacak mi?

Saygilar ve Sevgiler.. 

Ağustos 14, 2008, 02:49:37 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ancak kafamda olusan bir diger nokta ise; Adayin gozu kapali bicimde Yemin Torenine alinmasiyla birlikte sahip oldugu İnancina karisilmaksizin Kutsal Kitaplardan birine ki bu buyuk bir ihtimalle kendi inandigi Kitap olmayabilmekte ve bundan kastim Adayin sonradan gozlerinin acilmasi itibariyle hangi Kitaba el bastigi hakkinda bilgilendiriliyor mu?

Sn. Sevil,

Eriştirme törenine alınmış bir aday hangi dine inanıyorsa o dinin kitabı üzerine yemin eder. Bu genel kuraldır. Sn. Omnianında bahsettiği ve yukarıdaki mesajımda açıkladığım üzere üç kutsal kitabın da açılması ve adayın bunlardan inandığı kitabın üzerine el basarak yemin etmesi hepsinin Nur'un kaynağı olduğunun kabulü ve Tanrıdan geldiğinin bedensel ikrarı içindir.

Tekris sonrası bir Mason'un da ya içeride ben hangi kitaba el bastım acaba? diye soracağını bırakınız sormayı düşüneceğini de tahmin etmiyorum. Dolayısıyla Kardeşim sen yemin ederken Kur'an'a /Yeni Ahite/ Eski Ahit'e el bastın denileceğini de düşünmüyorum.

Sonuçta hepsi Bir hepsi Hak'tan.

Saygılarımla.

Ağustos 14, 2008, 02:50:27 ös
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
bir onceki durumda belirtmis oldugum gozu kapali bir uygulama Locanizda bulunmamaktadir.

Gozler kapatilir.

Alıntı
Bundan bahsetmissiniz. Boyle bir durumla karsilasildi mi?

Karsilasmadim. Gormedim. Bu derece marjinal ve absurt bir durumun Masonlukta gorulebilmesi oldukca zordur.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 14, 2008, 02:54:29 ös
Yanıtla #9

Alıntı
bir onceki durumda belirtmis oldugum gozu kapali bir uygulama Locanizda bulunmamaktadir.

Gozler kapatilir.

Alıntı
Bundan bahsetmissiniz. Boyle bir durumla karsilasildi mi?

Karsilasmadim. Gormedim. Bu derece marjinal ve absurt bir durumun Masonlukta gorulebilmesi oldukca zordur.

Tesekkur Ederim Saygideger Mason.

Sn. Sevil,

Eriştirme törenine alınmış bir aday hangi dine inanıyorsa o dinin kitabı üzerine yemin eder. Bu genel kuraldır. Sn. Omnianında bahsettiği ve yukarıdaki mesajımda açıkladığım üzere üç kutsal kitabın da açılması ve adayın bunlardan inandığı kitabın üzerine el basarak yemin etmesi hepsinin Nur'un kaynağı olduğunun kabulü ve Tanrıdan geldiğinin bedensel ikrarı içindir.

Tekris sonrası bir Mason'un da ya içeride ben hangi kitaba el bastım acaba? diye soracağını bırakınız sormayı düşüneceğini de tahmin etmiyorum. Dolayısıyla Kardeşim sen yemin ederken Kur'an'a /Yeni Ahite/ Eski Ahit'e el bastın denileceğini de düşünmüyorum.

Sonuçta hepsi Bir hepsi Hak'tan.

Saygılarımla.

Anladim Sayin skullG; :) ve katiliyorum.   

Saygilar Bizden,