Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dikkatimi çekti buradaki harici kardeşlerimde benim gibi mason olmak istiyor neden?

Saygınlık, güç kazanmak için
Tüm dünyayı masonlar yönetiyor bizde dahil olmalıyız
Kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için
Meraktan
Diğer (lütfen başlığa yazınız.

Gönderen Konu: Neden Mason olmak istiyoruz  (Okunma sayısı 184841 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 15, 2012, 01:21:52 öö
Yanıtla #130
  • Aktif Uye

Merhaba,

Neden mason olmak istiyoruz sorusu bence masonluğun büyük, yüce ülküsünün ne olduğunu anlamaktan geçiyor. Kuşkusuz bu ülkü benzer şekilde farklı örgütlenmelerde, tarikatlarda ve ya kişisel yöntemlerde vardır. Sonuçta kişisel olarak siz de bu ülküyü istiyor musunuz? İstemekte yetmiyor. Bunun için ne kadar çabalayacaksınız?

Masonluk aslında özgürlük ve bilimsel düşünceye değer verse de, bireyselliği ortadan kaldırıyor. Ortak ülkü, toplu çalışmayı ve organizasyonu beraberinde getiriyor. Kişi, işte bu beraber çalışma becerisini ne kadar yerine getirecek. Bireysel olarak aydınlanma ve çalışma, sadece mason oldum diyenler için geçerlidir. Peki masonca yaşamak?

Mason olmayı istiyoruz ama masonca yaşamayı da istiyor muyuz?

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 15, 2012, 01:23:17 öö
Yanıtla #131
  • Uzman Uye

Sayın asimov;

Biraz önceki yanlışlık gözümden kaçmadı. ;D

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 15, 2012, 01:40:26 öö
Yanıtla #132
  • Aktif Uye

Sn NOSAM33 çok dikkatlisiniz.
Ben de son anda farkettim.
Yoksa rezil olacaktım cümle aleme.

Saygılar.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 15, 2012, 12:43:58 ös
Yanıtla #133
  • Uzman Uye

Yok canım olur böyle işler tam mesaj atacaktım baktım silinmiş.   ;D ;D ;D

Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 15, 2012, 05:12:21 ös
Yanıtla #134
  • Ziyaretçi

Oncelikle islerim dolayisi ile pek vakit bulamiyorum ama yeri geldikce izliyorum burayi.

Guc ve guce sahip olmayi Masonluk ile bagdastiriyorsaniz veyahut isiktir dalgalanir yuksekte gibi sozlerle bir yere varilacagina inaniyorsaniz Mason luk size gore degil diyebilirim. Masonlugun en birincil sarti o ogretileri cok kucukken alip sindirmenizden gecmektedir. Ketumiyet birincil sekilde gerekli ve elzem konudur ki kaldi ki burada banada uzanin yardim edin kisimlari cok uzucu bir durum gercekten. Dilerimki bu dileklerinizi dogru yerler ve dogru kopruler kurulur ve yardim edilinir. Ama herzaman dile getirdigim gibi ailenizdeki bag guclu ise bu mertebelere varabilirsiniz aksi takdirde heryerde oldugu gibi her donemde oldugu gibi o kopruler biraz hayal olabilir. Tabiki her rit in kendine oz durusu ve koprusu mevcuttur onu da hesaba katmak gerekir.

Saygilar

Ağustos 15, 2012, 08:28:19 ös
Yanıtla #135
  • Uzman Uye

Guc ve guce sahip olmayi Masonluk ile bagdastiriyorsaniz veyahut isiktir dalgalanir yuksekte gibi sozlerle bir yere varilacagina inaniyorsaniz Mason luk size gore degil diyebilirim. Masonlugun en birincil sarti o ogretileri cok kucukken alip sindirmenizden gecmektedir.

Sayın KibagamiXII;

Yukarıdaki sözlerinizi  bizim gibi haricelere açarsanız çok  memnun olurum, anlamadığım başka bir konuda bizdeki Masonların içindeki sonradan aydınlığa ulaşanlar sizce tam anlamıyla Mason değilmi ?

??? ??? ???
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 16, 2012, 01:10:46 öö
Yanıtla #136
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33, bu "İslamcı " ve " Milliyetçi" tanımlarınız ticari mahiyete mi ?
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 16, 2012, 04:59:29 öö
Yanıtla #137
  • Ziyaretçi

Ezoterik bir kurum olması dolayısıyla, bu topluluğu tanımak ve anlamak pek mümkün olmasa da, Masonlar tarafından yapılan Mason tanımlamalarına bakıldığında, her şeyden önce "yontulması gereken bir taş" olarak nitelenen insanın, daha entellektüel, daha iyi ve daha faydalı olması ve "karanlığın aydınlaması" anlayışını temel alan bu kurum içerisinde "aydınlanmak" için Mason olmak istenileceği yorumu yapılabilir.

Ağustos 16, 2012, 03:03:08 ös
Yanıtla #138
  • Ziyaretçi

Sayın asimov;

Biraz önceki yanlışlık gözümden kaçmadı. ;D

Saygılar
bize de söylermisiniz? yalnışlık nerede ? :)

Ağustos 16, 2012, 04:00:20 ös
Yanıtla #139
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn Şinasi açıklayayım: sn asimov bu başlık altına göndermek istediği iletisini yanlışlıkla başka bir başlık altına göndermiş, sn NOSAM33'de son derece (!) önemli (!) olan bu yanlısı görerek KONUYLA HİC İLGİSİ OLMASA DA bu başlık altında gözünden kaçmadığını belirtmek icin alintiladiginiz mesajı göndermiştir. Halbuki sn asimov yanlis başlığa mesajı gönderdiğini görür görmez o basliktaki iletisini silmiş ve başlık altına yazmıştır. Siz de tabi haklı olarak merak ettiniz bu başlık altında yapılan yanlis neydi ki diye...

Lütfen su yazdıklarımın ardına ilgili ya da ilgisiz hic bir üye mesaj göndermesin. Konuyla ilgisi olan görüşleriniz varsa yazınız ama bu mesaj üzerine yok efendim ben o niyetle yazmadım, yok canım ben sulandirmak istemedim vs. gibi gayet açıklayıcı (!) ileti de göndermeyin.

Sn Şinasi umarım merakınız giderilebilmistir.

Bu vesile ile Saygilarimla.