Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun Emperyalizme karşı tutumu nasıl olmuştur?  (Okunma sayısı 6257 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 07, 2008, 04:07:00 öö
  • Ziyaretçi

Bu konu hakkın da bilgi sahibi olmak istiyorum söylenene yazılanlar dısında en iyi bilgisi burda Sn üstadlardan ve Sn üyelerden alabilceğimi düşündüm

saygılar...

Eylül 07, 2008, 10:29:17 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Evet bu büyük bencillik karşısında Masonların tutumlarını bende merak ediyorum.Zaten Masonların savaş ve olağanüstü durumlarda takındıkları tavırlarda bu soruyu dile getirmiştim.Özellikle günümüz Amerikan emperyalizmi karşısında, unutmayalım ki tarih sahnesinde biz Türklerinde hataları olmuş olabilir.Yıllardan  beri süre gelen savaşlar umarım son bulur.Konuyu dağıtmamak için soruyu bu kadarla sınırlı tutacağım.Saygılarımla..

Eylül 07, 2008, 12:58:40 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sorumun cevabını sanırım buldum,Masonlukla ilgili soru cevap bölümünde,Masonluk yerine kendimize özgü bir birlik neden olmasın tartışma konusunda Sn. Omnia Tempus Alit nickli mason arkadaşımız bu konu hakkında güzel bir yaklaşım sergilemiş,bu yaklaşımın bu konuda bir şey yazılmassa bütün masonlara ait olacağını düşünmekteyim.
Kendi cümlesini aynen buraya taşıyorum.
"Örnek vermek gerekirse Amerika' lılar da şu an Irak' lıları zorbalardan kurtardıklarını düşünüyorlar ve görüştüğüm çoğu Amerikan bu konuda eleştiri bile kabul etmiyor. Bana bu zalimden kurtaran melaike ülke tanımınız onları hatırlattı."
Aynı zamanda bizim tarihimiz ile ilgili de bir saptamada bulunmuş,tarihi devlet kitaplarından okuduğum için cevap veremiyeceğim, anti-tezleri yok, tabiki tarihte yaşanmış saldırı amaçlı her türlü savaşı  bizim tarihimiz de bile olsa kabul etmiyorum.Kaldı ki diğer kötü olayları kabul etmem inancım açısından mümkün değil.
Günümüze dönersek en azından bu satırları yazan mason arkadaşımızın tutumunu öğrenmiş oluyoruz.Linki aşağıda veriyorum.Saygılarımla..
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=5153.0 Mason arkadaşımızın 776 nolu mesajına bakabilirsiniz.

Eylül 07, 2008, 05:59:16 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Emperyalizme anlam içeriği bir devletin yada ulusun başka devlet yada uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda etkide bulunması çalısmasıdır. Bu diğer bir anlamda diktatörlük bir yönetim de diyebiliriz burda verdiğin ırak örneği gercekten yerinde olmus.Tam burda işte masonların bu konular hakkın illaki yorum ve görüşleri vardır yada bu tarz oluşumlara sessiz kalmayı mı tercih ediyorlar? Hepimiz görüyoruz ki emperyalizme balkanlara ve orta doğu ya sadece kan ve mutsuzluk getirmiştir. Ezilen haklar kurtulmus diyebilir miyiz?

Eylül 07, 2008, 06:03:39 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Emperyalizim benim bildigim kadariyla siyasi dir. "Masonluk", siyaset ile ilgilenmedigi icin Masonlugun emperyalizm ile herhangi bir ilgisinin olacagini dusunmuyorum. Ama eger "Masonluk" derken, masonlarin her birini ayri ayri dusunursek eger herkesin farkli bir gorusu olabilir. Bir dernek/sendika/grup icerisinde nasil farkli goruste insanlar bulunuyorsa bu durum masonlar icin de gecerli. Her mason illaki ayni siyasi gorusu paylasacak yada ayni Din'e inanacak diye birsey yok. Masonlugun amaci ozetle insani daha ileriye goturmektir.

Eylül 07, 2008, 06:10:54 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Emperyalizim siyasi demek ezilmiş haklarda ozaman bu siyasetin kurbanı oluyor o halde. Sadece bunu siyasi bir görüş olarak bence düşünülmemesi gerekiyor sonucda sırf bu yüzden ezilmiş hor görülmüş insanlar var görüş bildirmek bence siyasete girilmiş gibi gözükmez ve bakılmaz.Ama bazende hayatımız siyasetin ellerinde oluyor işte...

Eylül 08, 2008, 10:29:22 öö
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Masonluk, siyasi konulara karismaz. Onlar hakkinda yorum yapmaz. Her Mason, kisisel politik ve dini dusuncesine sahiptir ve bu dusunceler birbirinden farkli olabilir. Bu nedenle herhangi bir Masonun politik aciklamasi yada kisisel dusuncesini butun Masonluk adina yapilmis bir aciklama olarak kabul etmemeniz gerekir. Amerikadada Masonlar var. Amerikan askerleri icerisindede Masonlar var. Iraktada Masonlar var. Masonluk, siyasi bir topluluk degildir. Siyaset ile ilgili yorum yapmaz, yon belirtmez. Turkiyedeki bir Mason milliyetci olabildigi gibi, Japonyadaki bir Mason (kisisel politik dusuncesi olarak) Turkiyeyi sevmiyor olabilir. Masonlar tarafindan yapilmis politik aciklamalar, kisiseldir. Kurumu temsil etmez.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 29, 2008, 04:12:24 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Nisan 17, 2009, 12:41:29 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayin Uyeler,

Masonluk, siyasi konulara karismaz. Onlar hakkinda yorum yapmaz. Her Mason, kisisel politik ve dini dusuncesine sahiptir ve bu dusunceler birbirinden farkli olabilir. Bu nedenle herhangi bir Masonun politik aciklamasi yada kisisel dusuncesini butun Masonluk adina yapilmis bir aciklama olarak kabul etmemeniz gerekir. Amerikadada Masonlar var. Amerikan askerleri icerisindede Masonlar var. Iraktada Masonlar var. Masonluk, siyasi bir topluluk degildir. Siyaset ile ilgili yorum yapmaz, yon belirtmez. Turkiyedeki bir Mason milliyetci olabildigi gibi, Japonyadaki bir Mason (kisisel politik dusuncesi olarak) Turkiyeyi sevmiyor olabilir. Masonlar tarafindan yapilmis politik aciklamalar, kisiseldir. Kurumu temsil etmez.

Saygilarimla

Her üyenin bu açıklamayı tekrar,tekrar okuması,sitenin seviyesinin korunması açısından oldukça önemli.Bu ve buna benzer mesajları okumadan,ısrarla forum ortamını siyasi gündemin içine çekmeye çalışan arkadaşlar,aslında bu sitede çok daha farklı amaçlarla bulunan üyeleri hayal kırıklığına uğrattıkları gibi,kendileri adınada yanlış görüşler oluşturuyorlar.Bu durumdaki arkadaşların,enerjilerini beyhude harcamalarının verdiği kalabalık,diğer arkadaşların arayışlarını zorlaştırmaktan öte bir işe yaramıyor.Nacizane tavsiyem,böyle saplantıları olan arkadaşların,bu forum sitesine geliş amaçlarını tekrar gözden geçirmeleridir.Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...