Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar Toplantılarını Ne Zaman Yaparlar ?  (Okunma sayısı 32658 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2007, 10:31:46 ös

Sayın Mason ,

Loca toplantıları hangi sıklıkta yapılır.

Genel kurul toplantısı

Olağanüstü toplantılar var mıdır ?

Bu toplantılarda alınacak kararlar açısından tüm üyelerin görüşü alınır mı yoksa üst dereceler mi karar verir ?

Saygılarımla.

Nisan 02, 2007, 10:40:23 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sorunuzu Sn. Mason'a sormussunuz, fakat ben cevap vereyim;

Loca toplantilari bolgeden bolgeye, locadan locaya degisir. Her loca kendisi icin gerekli toplantilari (genel kurul olsun, laganustu toplanti olasun) gerektigi zamanlarda yapar. Alinacak kararlar acisindan gorus alinisi gene bolgeden bolgeye degisir. Bazi kararlar icin belli bir cogunluk gerekirken bazi kararlar icin %100 oy gerekebilir.

Nisan 02, 2007, 10:44:33 ös
Yanıtla #2

Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Nisan 02, 2007, 10:47:48 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Rica ederim. Daha fazla detay veremiyorum, umarim anlayis gosterirsiniz :)

Nisan 02, 2007, 10:51:22 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Loca toplantilari Locasina gore degisir. Turkiyedeki Localar genellikle ayda 2 kere buyuk calisma yaparlar. Benim bagli oldugum kendi Locam ayda bir kere buyuk calisma yapiyor. Buyuk calismalar, (onemli bir mazeret yoksa) her Kardesin katilmak zorunda oldugu calismalardir. Bu toplantilarda hemen hemen her uye katilir. Toplantidan once yada sonra yemekler yenir, buyuk sosyal ortam olusturulur. Toplantiicin buyuk hazirliklar yapilir.

Bu buyuk toplantilarin haricinde bazen sadece Locanin gorevlileri toplanir yani o Locanin Yonetim kadrosu. Ayrica buyuk toplantilar ve, gorevlilerin toplantilarinin haricinde olaganustu toplantilar da yapilir. Herhangi bir Kardesin zor durumu, vefaati, beklenmeyen bir degisikligi durumunda Loca olagan ustu acil durum toplantilarida yapabilir. Bazen sadece bir Kardesin Derece gecisi icin yada hicbir neden olmamasina ragmen toplanilir.

Sonuc olarak;
Ayda (ortalama) 2 kere zorunlu buyuk toplantilar vardir onlarin haricindeki toplantilar zorunlu degildir, zamaniniz uygun olursa isterseniz katilabilirsiniz.

Yonetim kurulu toplantilarina her Kardes katilabilir yanliz karar verme yada oy haklari yoktur. En fazla fikri alinabilir.

Genel olarak Loca icerisinde alinacak kararlarda butun uyeler arasinda oylamalar yapilarak karar yoluna gidilir. Yanliz bazi durumlarda sadece Ustadi Muhterem kendi basina karar alir. Teoride bircok konuda Ustadi Muhteremin kendisinin tek basina karar alma ve yaptirim haklari vardir, yanliz genellikle Ustadi Muhterem despotizimdense herkesin fikrini alip bunu oylamaya acar ve ona gore karar verir. Toplantilarda nelerin yapildigi ve konusuldugu hakkinda detayli bilgi veremem uzgunum.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 02, 2007, 10:57:34 ös
Yanıtla #5

Loca toplantılarında Mavi Loca ve Yüksek Şura arasında fark varmıdır ?

Var ise ne şekildedir ?

Konumunuzun el verdiği ölçüde bilgilerinizi paylaşırsanız sanıyorum aydınlatıcı olacaktır.

Saygılarımla.

Nisan 03, 2007, 12:35:22 öö
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Mavi Loca Yuksek Suradan tamamen ayridir. Birlikte calismalari yada toplantilari yoktur. Mavi Loca Uyeleri Yuksek Suranin toplantilarinda neler oldugunu bilmez. Rituelleri toplantilarda neler yaptiklarini vs... bilmezler. Yuksek Suranin birbirlerini tanima yontemlerini dahi sadece Yuksek Sura uyeleri bilir. Ezoterik olarak Mavi Locadan sonra yukselmeye devam edebilirsiniz. Eger Davet Edilirseniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 03, 2007, 12:55:41 ös
Yanıtla #7

Çok açıklıyıcı olmuş teşekkür ederim.
Bilgileri dağıtmamak adına yorum yapmıyorum.

Saygılarımla.

Nisan 03, 2007, 04:04:53 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Aslinda bu soruya soyle bir cevap lazimdi...

Ayin 13 unun Cumaya denk geldigi gunlerde toplanirlar :)

Onlarda bizim gibi insan iste, inanclarida, politik dusunceleride, bizim gibi yani her uyenin fikri birbirinden farkli olabilir ama bizden en buyuk farklari, birbirlerine duyduklari saygi ve halka davranis bicimleri...

Nisan 04, 2007, 12:08:35 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

sanırım bu konuda fazla derinlere inmenin manası yok. illaki her cemiyetin, örgütün veya gurubun belli toplantı günleri olmasada  toplanması gerektiğinde bunu söyleyecek birileri ve gerçekleşeceği yer vadır mutlaka