Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Forum sizce  amacına hizmet ediyormu?

Kesinlikle evet
Tam anlamıyla değil
Kesinlikle hayır
Fikrim yok

Gönderen Konu: Forum sizce amacına hizmet ediyor mu?  (Okunma sayısı 19107 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2009, 12:29:37 ös
  • Aktif Uye

Bu soruyu özellikle mason üyelere ve moderatörlere sormak istiyorum.

Forum sizce  amacına hizmet ediyormu?

Neden mi?

Bazı üyelere bakıyorum bırakın karşısındakini anlamayı, kendi yazdıklarının ne anlama geldiğinin farkında değiller?
Anlatıyorsunuz, anlayamıyorlar.
Tekrar  tekrar hep aynı noktaya dönülüyor.
Kin tutan üyeler var amaçları sadece laf sokmak, pusuda bekliyorlar.
Takıntılı üyeler var her konu onlar için aynı konu.

Not : Ankete oy verenlerin fikirlerinide  beyan etmesi  faydalı olacaktır.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2009, 01:03:57 ös Gönderen: skullG »

Mayıs 05, 2009, 12:56:38 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bu soruyu özellikle mason üyelere ve moderatörlere sormak istiyorum.

Forum sizce  amacına hizmet ediyormu?

Neden mi?

Bazı üyelere bakıyorum bırakın karşısındakini anlamayı, kendi yazdıklarının ne anlama geldiğinin farkında değiller?
Anlatıyorsunuz, anlayamıyorlar.
Tekrar  tekrar hep aynı noktaya dönülüyor.
Kindar üyeler var amaçları sadece laf sokmak, pusuda bekliyorlar.
Takıntılı üyeler var her konu onlar için aynı konu.

Saygılarımla,

Sayın Doğudan'a katılıyorum.Şahsen ben,manevi anlamda, kişisel gelişim arayışları içerisinden,bilgilenme açlığının  verdiği krizin sürüklediği yolda bu foruma geldim.Açıkçası aradığımında fazlasını buldum.Ancak bu sitede samimiyetle birşeyler arayanların,özellikle siyasetle ilgili konularda daha ilgisiz olacağını düşünüyorum.Çünkü,bizlerin kendimiz,evren,yaradılış,bilgelik,hakikat,ışık gibi konularda arayışlarının olduğunu düşünüyorum;veya enazından umuyorum.Zaten mutlak ve kesintisiz hazza bilgelik yoluyla ulaşabilenlerin,mutlaka mensup oldukları topluluğa yeteri kadar katkısı olacaktır.

Bazı arkadaşlar açıkça "Yaradan"a inanmadıklarını söylüyorlar.Tabiki onlara saygı duyuyorum.Ama,açıkçası bu sitede ne aradıklarını anlamakta zorlanıyorum.Benim zihnimi meşgul eden soruların öncelikleri,onlarınki ile ister istemez çelişiyor.Daha öncede bu konular üzerinde ısrarla durmaya çalıştıysamda,reytinge değer görülmediğinden olsa gerek,kimsenin dikkatini çekmeyi başaramadım.

Ben ve benim gibi düşünenlerin,bazılarının küçümsediği,kamil insan olma ve erdem konularındaki önceliğimiz forumda bulunmamızın esasını teşkil etmektedir.Lütfen kimse yanlış anlamasın;ben,içerisinde öncelikle bu sitede bulunanlarında olduğu,tüm yaradılanları kayıtsız şartsız çok seviyorum,sevmeye özen gösteriyorum ve bu arzumun artarak devam etmesini umuyorum.Ama,bigin olmak isteyen arkadaşların,bilge olmak isteyen arkadaşlara daha anlayışlı davranmasını veya anlamaya çalışmasını bekliyorum.

Saygı ve sevgilerimle...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 05, 2009, 01:22:09 ös
Yanıtla #2

Sn dogudan,

Forumun ana kuruluş amacı Masonluk hakkında bilgi sahibi olmak isteyen haricilere 1. ağızdan -verilebilecek oranda- bilgi verebilmektir.Bunun dışında seviyeli bir ortamda fikir tartışmaları yapılabilmesi de amaçlanmıştır.Ancak elin beş parmağı bir olmadığı gibi forumda bir çok farklı görüşte ve tutumda üyeler mevcuttur buda son derece normal dir.Bu amaç doğrultusunda işik almak isteyen veya işik tutmak isteyen herkese kapı açıktır.Seviyenin arada sırada düşmesi normal dir.Buraya sırf Masonluğa olumlu akan üye kabul etseydik çıkacak problem minimumda olurdu ancak bu hem forumun amacına ters hemde Masonluk öğretisine ters olurdu.Masonlar önce kendilerini sonra çevrelerini aydınlatmaya çalışan insanlardır.Bu doğrultuda 1 kişi bile işık aldıysa bence forum amacına ulaşmıştır.Ben şahsen gerek kardeşlerimden gerekse forumdaki harici birçok dosttan hatta anti-masonik düşüncedeki üyeden keseme çok şey attım.Unutmayalım kötü örnekler çok daha öğreticidirler.Forumdaki olumsuzluklara bu gözle bakılırsa alınacak fayda maksimuma çıkar.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mayıs 05, 2009, 01:23:00 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bazen siyasetle ilgili konular kalksa daha mı iyi olur diye düşünmekteyim. Felsefe konusu desteklenmeli, gerekirse felsefe alanında bilgisi yüksek kişiler üye yapılmalı, ayrıca Masonlukla ilgili yeni bir bilgi öğrenemiyoruz, ilgili bölüm biraz daha aktif olmalı, yeni bir bilgi olmayınca da soru bile sorulamıyor, çünkü düşünecek birşey yok, ben isterim ki kafa patlatalım, karar yönetimin.

saygılarımla

Mayıs 05, 2009, 01:37:44 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Akyol ben öyle düşünmüyorum. Evet belki siyaset ile ilgili konular çok fazla ragbet görüyor haklısınız. Eğer o tür konuların değil de felsefi mevzuların revaçta olmasını istiyorsak bunu oluşturacak olanlar da yine forum üyeleridir. Masonlukla ilgili pek çok bilgi var ve ekleniyor da. Ama mevzu masonluk tarihinde şu olmuştur bu olmuşturdan öte olmalıdır. Sn. Mystic'in ifade ettiği gibi aydınlanma / aydınlatma önemli olan noktadır. Masonluk hakkında kafalardaki sorular çoğunlukla örtüştüğü için olsa gerek yeni konular açılmıyor / sorular sorulmuyor ya da yeni sorulduğu zannedilen sorular çok önceden cevaplanmış oluyor. Ama o konularda da yine de tartışmalar ortaya çıktığı malumunuz. Buna karşı, mesela "Sevgi Üstüne" , "Tolerans ve Hoşgörü" gibi konularda bırakınız cevabı okunma sayılarının bile oldukça az olması üzüntü verici.
....

Forum amacına hizmet ediyor mu? Evet ediyor. Kuruluş gayesi yönünden evet. Ama sn dogudan'ın baktığı zaviyeden bakılınca "tam anlamıyla değil" denilebilir. Sn. dogudan'ın sıkıntısını anlıyorum. Birbirimizi anlamaya çalışmamız, farklılıklarımızı kabul ederek bunlarla birlikte bir arada olabilmemiz zor, kimisi için bu çok daha zor. Bu Forumla ilgili değil insanla ilgili diye düşünüyorum. Forumun dejenere olmaması için Forum Yönetiminin son derece titiz ve dikkatli davrandığını da üyeler kabul edecektir diye düşünüyorum. Gözden kaçan şeyler yok mudur? Elbette vardır. Ancak bu noktada da üyeler bunları düzeltebilir diye düşünüyorum. Sn. dogudan'ın yaklaşımını önemsiyorum. Eleştirilerinin hepimiz tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca böyle bir konu açtığı için de kendisine şahsım adına teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Mayıs 05, 2009, 03:13:21 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli Arkadaslar,

Ben evet oyu verdim diyerek baslayayim. Bu forumdan haberdar olmam VITRIOL Kardesim sayesinde olmustur ve ben de hariciler gibi bazi sorulara yanit vererek siteye kabul edildim. Benim de amacim bilgilenmek, donanmak, kisaca ham tasimi yontmakti. Foruma dahil oldugum gunden bugune kadar aradiklarimi buldum, bilgilendim, bundan sonra da bilgilenmeye devam edecegim. Acikcasi her sabah ofisime gelince, ilk actigim sitelerin basinda geliyor forum, aksamlari da evde yine bilgisayar basindayim. Okuyorum, aklimin erdigi konulara cevap veriyorum. Butun bunlari saygi cercevesinde yapiyor, karsit goruslere anlayis ile yaklasiyor, onlarin fikirlerini de onemsiyorum. Hepimiz ayni degiliz ki, hepimizin inandigi seyler var, degisebilecek olanlarin yaninda degistirilemez olanlar da var. Onemli olan saygi kaliplari icinde tartisabilmek. Bunu beceremeyenler yok mu aramizda, elbette var, yarin da olacak ama dikkat ederseniz forumun dogal bir seleksiyon ruhu var, fanatik, saygisiz, edepsiz kisiler kisa sureler icinde elekten dusup kayboluyorlar. Herkesin amaci bizler gibi daha cok ogrenmek olmadigi icin her turlu yaklasimla karsilasmamiz mumkun.

Masonluk ve vatanseverlik icice gecmis kavramlardir. Vatansever insan da siyaset ile ilgili olmak zorundadir. Bu nedenle siyaset bu forumda konusulmaktadir ve bu dogaldir. Masonlar her ne kadar siyaset ve din tartismalarina girmeseler de,  forumda bu kural pek de islememektedir, en azindan kendi adima soyeleyebilirim ki, memleketimi ve dinimi ilgilendiren her konuda, olan fikirlerimi burada paylasabilirim, paylasmaliyim da.

Sevgili M. Akyol'a da hak vermek lazim. Bazen gunlerce sadece 3-5 konu basligi altinda donulup duruluyor. Bu da kisir dongu yaratiyor dusuncesi yaratabilir. Burada gorev Masonlara dusuyor sanirim. Bizlerin Masonluk ile ilgili cesitli konular acabilir ve fikirlerimizi beyan edebiliriz. En azindan ben elimden geleni yapmaya calisacagim bugunden sonra.

Hersey bir yana, bu forumda oncelikle MASON Kardesimin, sonra da diger Kardeslerim ve Moderator dostlarimizin katkilari tartisilmazdir, takdir edersiniz ki boyle demokratik ve cok sesli bir forum yaratmak hic de kolay degildir. Ben kendi adima ve ictenlikle hepsine cok tesekkur ediyorum, iyi ki boyle birseyin icinde yer almislar...

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mayıs 05, 2009, 04:54:34 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

"Tekrar  tekrar hep aynı noktaya dönülüyor."
"Takıntılı üyeler var her konu onlar için aynı konu."

Bu iki cümleyi kendi üstüme alındım.Çünkü benim yazdığım bir konunun hemen arkasından açıldı bu konu.Sonuç olarak beni düşünerek yazmamış olsa da bu üyemiz,ben bunları zaman zaman yaptığımı kabul ediyorum.Nedeni ise;genellikle üstünde araştırma yaptığım ve merakımı cezbeden ve biraz da olsa bilgi sahibi olduğum konular din,metafizik,felsefe,parapsikoloji vb. konular.Bu yüzden de genelde forumda sadece bu konularda açılan topiclerde yazıyorum,fikir beyan ediyorum.Bilgim ve fikrim olmayan konularda,söyleyecek sözüm olmadığından,bilgi kirliliği de yapmamak adına sadece o konuları okuyarak geçiyorum ve aktif olarak katılmıyorum.Siyasi konulara gelince;asla politik jargona sahip olmadığımdan,bu konuda söyleyeceklerim, fikirlerimi anlatmakta yeterli olmayacaktır ve siyasi ideolojiler konusunda takıntılı biri de olmadığımdan bu konuda yazmıyorum yazı.

"takıntılı üyeler var,onlar için her konu aynı" sözünü de  şuna bağlıyorum;ilgilendiğim ve araştırdığım konular yukarıdaki yazmış olduğum konular olduğundan farklı konulara da bu bakış açısıyla bakıyorum ve durumu bu yönden analiz etmeye kalkışıyorum.

Forumdaki konuların, yanlış bir yere gitmesine neden olan yazılarım silinebilir.Bu konuda daha hassas davranmaya çalışırım...

Saygılar

Mayıs 05, 2009, 07:17:37 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Dino
aynı olgunlukla aynı keyfle yazına katkı veriyorum.Üstüne eklenecekte başka birşey pekte yok.Ülkemde Siyaset var,Din var,sorun var biz herşeyimizle içiçeyiz.Bizde olmayan dinleme,söyleneni algılama eksikliği,tartışma uslubu ve kültürü.Ben bu forumdan bu kadar emin değildim,önyargılı olabilirler diye düşünmüştüm.İnsanlar fikirlerini bence diğer forumlara oranla daha demokratik ve usluplu dile getirebiliyorlar bence.Mason olmasamda bilgiye açlığımdan ve hoşlandığımdan aranızdayım.Umarım kalıcı olur forumda bizlerde.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 05, 2009, 08:04:03 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Forumun amacına hizmet ettiğini düşünüyorum.Bilgiye aç olan bir insan olarak; sadece masonluk,masonlar hakkında değil sosyal,kültürel birçok konuda eğitim aldığımı düşünüyorum.Ufkumun forumla birlikte daha da açıldığını düşünüyorum.Başta site yönetimine ve tüm değerli arkadaşlara teşekkür ediyorum...

Mayıs 06, 2009, 12:02:11 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Aradığım bazı bilgileri buldum..

Teşekkür ederim..

ByTaRiK