Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadın Masonlar  (Okunma sayısı 9328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 15, 2010, 04:45:02 ös
  • Ziyaretçi

FATİH İNCİ / ANKARA
Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfili'ni çatısı altından çıkarma kararı aldı. Toplam 14 bin masonun büyük bir çoğunluğunu temsil eden Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Özgür Masonları kadın masonlara yönelik ılımlı yaklaşımı sebebiyle "üvey kardeş" olarak kabul ediyordu.
Kadın masonlara yönelik bu katı yaklaşımın, Fransız ritinine bağlı Özgür Masonlar Büyük Locası'nı da etkisi altına alması, Türkiye'deki masonların son yıllarda bağlı oldukları ritinleri de geride bırakarak radikalleştiklerinin en temel göstergesi kabul edildi.

DIŞLANDILAR

Özgür Masonlar Büyük Locası'nın Türkiye'de halen kadınları loca içinde kabullenememeleri masonların inançlarının daha da radikalleştiğini ortaya çıkardı. Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfilini, çatısı altından çıkarma kararı aldı.

Kadınlar, Türkiye'deki iki büyük mason locasından ılımlısı kabul edilen Özgür Masonlar Büyük Locası'ndan da dışlanmış oldu.

Spekülatif masonlar

Masonluk içinde kadın masonlara "spekülatif mason" tanımı uygun bulunmuştu. Erkeklerden oluşan ve tam anlamıyla gerçek mason kabul edilen masonlara ise "operatif mason" deniliyordu. Yüz elli yıllık bir tartışma olan kadın masonlar konusunda Fransa'da sadece kadınlardan oluşan locaların kurulmasına izin verilmişti. Ancak bu kuruluşlar, bir süre sonra kadınlar tarafından aşağılayıcı bulunmuş ve Fransız localarının bünyesine kabul edilmişlerdi. Alınan kararla şok yaşayan 500 üyesi bulunan Kadın Mason Mahfili'nin, Fransız ritinine şikayet hazırlığında olduğu belirtildi.

http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=15.02.2010&i=241701

Bu haber hakkındaki düşünceleriniz.

Şubat 15, 2010, 05:32:21 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Öncelikle haberin kaynağı, beni doğru olup olmadığını düşündürmektedir. Eğer doğruysa bu haberi farklı bir şekillerde de okuyabiliriz.

İlki; Farklı isimler altında devam etme kararı almış olabilirler, bunun olumlu yönde bir çok nedenide olabilir.
İkincisi; Operatif Masonlukla belli çatı altında birleşme isteği olabilir.
Üçüncüsü; Direk operatif Masonluğa girme başvurusu için hazırlık olabilir.
Sonuncusu; Karma bir Loca kurma isteği(Kadın, erkek karışık)
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2010, 05:34:40 ös Gönderen: Mozart »

Şubat 15, 2010, 06:42:17 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Mustafa Kamil'in aktarısını okurken  önce şöyle düşünmüştüm: "Bütün bunlar yazılırken birtakım doğrularla yanlışlar birbirine karıştırılmış. Neden böyle yaparlar bilinmez. Bu iş basında ve medyada çok yapılıyor. Oysa o yanlışlar kolayca giderilebilir. Biraz daha dikkat gerekir sadece. Haber doğru olsa herkesin güveni artar."

Sonra, "Acaba bu haberdeki yanlışların doğrularını yazsam mı?" diye de düşünmüştüm.

Yazının sonuna gelip de kaynağını görünce, "Gerek yok." dedim kendi kendime.

Üstelik bütününe bakıldığında zaten anlattığı doğru dürüst bir şey de yok.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 16, 2010, 12:10:41 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Alıntı
Masonluk içinde kadın masonlara "spekülatif mason" tanımı uygun bulunmuştu. Erkeklerden oluşan ve tam anlamıyla gerçek mason kabul edilen masonlara ise "operatif mason" deniliyordu.

Acaba bu tip gazetelerde calisanlar bir haber yaparken hic mi arastirma ihtiyaci hissetmiyor? Haberin (!) her yeri deyim yerindeyse dokuluyor. Hani deveye sormuslar boynun niye egri diye deve demis nerem dogru ki? tam oyle iste.

Sayin Mozart'in esprituel yaklasimi da beni benden aldi. Tesekkur ediyorum kendisine. Sayin Adam hakli, duzeltmeye baslansa herhalde bu yazinin bastan sona degismesi gerekecek.

Uzun zamandir gulmuyordum iyi oldu bu.

saygi ve sevgilerimle.

Şubat 16, 2010, 04:52:48 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Arastirma ihtiyaci niye hissetsinler ki? Okuyucu kitlesi belli... Her verileni fetva gibi dogru kabul eden adamlara ne versen yutarlar.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.