Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BİR LOCA MABETTE NELER YAPAR? - 2  (Okunma sayısı 4884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 13, 2010, 02:08:45 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Toplantıya Başlanması

Çoğu büyük locanın tüzük ve çalışma yöntemlerinde (ritüellerde) bir loca toplantısına nasıl başlanacağı belirtilmiştir. Böyle bir şey yoksa, geleneklere uyulur.

Burada “toplantıya başlamak” terimini kullanırken, yanlış anlama olmasın, topluca mabede girilmesinden söz ediyorum.

Bu bağlamda üç farklı yöntemden birinin uygulandığı görüyor.

1.   Tüm loca görevlileri ve üstad-ı muhterem mabetteki yerlerini alır. Görevliler hazır olunca, birinci derece oturumu için başta çıraklar, sonra kalfalar, daha sonra üstat derecesindeki masonlar, en son olarak da kıdemli üstatlar ve eski üstad-ı muhteremler mabede girerek yerlerini alır. (İkinci derece oturumunda elbette önce kalfalar.)

2.   Oturuma katılacak olan tüm kardeşler mabetteki yerlerini alır. Sadece önceki üstad-ı muhterem ile varsa loca denetçisi doğuya geçer. Bundan sonra görevliler çalışma yönteminde belirtilen sırayla ve bir mini törenle mabede girerek yerlerine geçer. Üstad-ı muhterem son olarak mabede girer.

3.   Üstad-ı muhterem dışındaki tüm görevliler ve oturuma katılacak olan tüm masonlar mabetteki yerlerini alır. Sadece önceki üstad-ı muhterem ile varsa loca denetçisi doğuya geçer. Son olarak üstad-ı muhterem mabede girer ve yerine geçer.

Burada ilginç bir geleneksel kural görüyoruz: Önceki üstad-ı muhterem ile loca denetçisi dışında hiç kimsenin aslında mabedin doğusunda yer almaları gerekse bile kendiliklerinden oraya geçmeyişleri. Çünkü ancak üstad-ı muhteremin uygun bularak çağırdığı kişiler doğuda yer alabilir.

SORU: «Protokolde yeri olan masonlar ve konuklar da mı doğuya geçemez?»

Masonluktaki iki uygulamayı birbirine karıştırmayalım. Loca üyesi olan masonlar ile sıradan konukların toplantıya katılmak üzere mabede girişlerini, protokol uyarınca törenle karşılanıp ağırlanması gereken masonların mabede kabul edilişleriyle bir tutmayalım. Protokolde yeri olan masonlar daha sonra mabede kabul edilir ve protokol kuralları uyarınca karşılanarak kendilerine yer gösterilir.

Şimdi herhangi bir oturumun açılmasına geliyoruz. Ancak korkarım bunu anlatmak biraz uzun sürecek. Onun için izleyecek bölüme bırakıyorum.

Bu arada, bu bölümde anlattıklarım kapsamında eksik ya da yanlışlar olabilir. Forumun mason üyelerinden gerektiğince düzeltme yapılmasını rica ediyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 14, 2010, 12:30:15 öö
Yanıtla #1
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn ADAM

Turkiyede'ki sistem farkli olabilir ama benim uyesi oldugum locada doguda 1den fazla gorevli kardesim oturur.

Saygilar

İmza -M-

Temmuz 15, 2010, 10:25:05 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Sirius Mabetteki oturma yöntemiyle ilgili bir tüomce yazmış ama ayrıntı vermemiş.

Benim yazmış olduklarım ise özellikle Türkiye'deki Masonluğa özgü değil; pek genel.

Bazı uygulamalarda locanın iki görevlisi (Sekreter ile Sözcü) mabedin doğusunda yer alıyor, iki uçta; bazılarında öyle değil. Bazı uygulamalarda mabedin doğubsu geniş bir bölme ve burada yer alması gerekenler için gerek güney gerek kuzey yanda oturma yerleri var; bazılarında ise öyle değil. Eğer forum kurallarına aykırı olmasaydı burada çeşitli mabet fotoğrafları verebilirdik; her birinin ne denli farklı olduğunu görebilirdik o zaman.

Ben zaten locanın denetçisi ile önceki üstead/ı muhteremin doğuda yer aldıklarını belirtmiştim.  Kuxkusuz buna ek olarak bir yandan ilgili büyük locanın tüzük ve kuralları, diğer yandan protokol uygulaması, onların da ötesinde üstad-ı muhteremin uygun görüşü ile doğuda çok daha fazla sayıd masona yer verilmekte olabilir.

Katkı için teşekkürler ve sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.