Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm mi bağnazlık mı sorusu...  (Okunma sayısı 12479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2013, 09:52:06 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Birisinin birşey öğrenmeye niyeti yok. Yalan, yanlış bilgilerle sallıyor.

Birileri de iyi niyetle O'na laf anlatmaya çalışıyor. Zaman kaybı, yazık...

Öğrenmek isteyen soru işareti ile sonlanan cümleler kurar, yanıt bekler.

Bu kişi birilerini mason kabul ediyormuş, diğerlerini değil.

Çok umurumuzda sanki.

Bir de yazdıklarına bakılırsa asla anlayamayacağı ezoterizmden bahsediyor.

Umarım, bilenleri ve büyüklerini dinlemeyi öğrenir.
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2013, 09:55:25 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 20, 2013, 10:08:48 ös
Yanıtla #11
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın samuray,

Size bir sorum olacak, ezoterizm ile muntazam masonluk yada gayri muntazam, masonluk arasın da nasıl bir bağlantı kurdunuz ?

Soru pek açık olmadı sanırım.Size göre hangisi daha ezoterik hangisi değil ? Bu sonuca nasıl vardınız ?

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2013, 10:11:04 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 22, 2013, 06:31:37 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın samuray

Ezoterim nedir ? sorusuna neredeyse hiç değinmemiş, tarihine  inseydi de bizi de bilgilendirseydi keşke, daha önceki söylemleri ile şuan ki söylemleri çok farklı, söylemleri daha da yumuşatılmış bu başlığa sebep olan cümlelerin de bundan kat, kat sert cümleler yer alıyordu.

Saygılarımla
Sözünüzü anlayamadım. Yazdığım yazıdan alıntı yapıyorum.
"İnsanın kaldıramayacağı bilgileri birden bire insana vermeyip her geçilen merhalede azar azar vermeye kabaca ezoterizm diyebiliriz."
Yani değinmişim ezoterizmin ne olduğuna.

Mayıs 22, 2013, 06:35:14 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hangi seviyede olursa olsun,birileri bir diğerine doğrudan bazı düşünceleri dikte ediyorsa,dayatıyorsa,orada ezoterizmden söz edilemez.

Tanrı'ya inanmayan mason olamaz diye bir kural yok;o kural sadece gelenekçi mason localarının tercihi.

Bütün tarikatları,falcıları,cinci hocaların kurduğu şer yuvalarını,şeyh ve mürid anlayışını benimsemiş oluşumları ezoterik olarak tanımlamak,çok yanlış bir algının oluşmasına neden olur.

Ezoterik ve rasyonel örgütlenmelerde(Masonluk'da dahil)her bireyin kendi kapasitesiyle orantılı olarak,kendini yetiştirmesi,görünenin arkasını okuyabilmesi öngörülür.dahası,bugün benimsediği bir kabulün,yarın değişebilirliğini baştan benimsemesi beklenir.

Ezoterik oluşumlarda sizi bekleyen sadece simgelerdir.Simgeler hareket eder;bugünkü birikiminizle okuduğunuz bir simge,yarın sizin için başka birşey ifade edebilir.Öğretiyi,simgeler ve alegoriler aracılığıyla kendiniz alırsınız;kimse size birşey dayatmaz,dayatırsa da o oluşum ezoterik olamaz.

Nitekim,böyle durumlar da,aklınızı kiraya vermiş olursunuz.
Sizin gelenekçi mason locaları dediğiniz şeyden başkasına ben mason locası demediğimi ayrıca falcılara şunlara bunlara inanılmaması gerektiğini çok defalar söyledim. Ezoterize gelince baştan bir daha öğrenmenizi tavsiye ederim çünkü bilginizde eksiklik var eksiğiniz de ezoterizmin ne olduğunu anlayamamışsınız benim yazımı bir daha okursanız belki yararı olur...

sn.samuray

Bir dost tavsiyesidir

Forumda kimse ile alakalı bu şekil konuşmayın,önerdiğiniz önermeler kişiyi tanımadan yapılmıştır sn.ceycette bu forumda en fazla ezoterizm ile alakalı yazı yazan ve ilgi duyan bir dostumuzdur hal böyle iken kalkıpta ona siz bu işi bilmiyoprsunuz deyince sizin bilginiz/bilgileriniz sorgulanır hale gelir.Bence gereksiz didşmeleri bırakın yapmak istediğinize odaklanın daha faydalı olur yoksa forumda itişip kakışmadık insan bırakmayacaksınız.

Açtığınız konu güzel ve meraklısı çok ama şirazesinden çıkartmayın,kendi bilgilerinizin doğru olduğuna o kadar güvenmeyin yanılgı payınız olsunki sonradan o sözlerinizden utanmayınız.

sevgi ile kalın
Sorulan şey bana ne olduğunun anlaşılmadığı izlenimi vermiş ki öyle demişim, ben kimsenin bilgisini ölçecek değilim sadece verilen yanıtlara göre değerlendirme yapıyorum...

Mayıs 22, 2013, 06:41:26 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben dostça uyarmıştım sadece,anlarsın yada anlamazssın ,dinlersin yada dinlemezssin seni ilgilendirir.Ben forumda en uzun süredir tanıdığım dostlardan biri olan sn.ceycet ile alakalı yazdığın yazıdan hoşlanmadığım için nazikçi dikkat çektim gerisi sana kalmış,eğri,mi görürsün doğrumu görürsün bilemem.Ama benim gördüğüm iyi analiz yapamadığındır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 22, 2013, 07:34:45 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben dostça uyarmıştım sadece,anlarsın yada anlamazssın ,dinlersin yada dinlemezssin seni ilgilendirir.Ben forumda en uzun süredir tanıdığım dostlardan biri olan sn.ceycet ile alakalı yazdığın yazıdan hoşlanmadığım için nazikçi dikkat çektim gerisi sana kalmış,eğri,mi görürsün doğrumu görürsün bilemem.Ama benim gördüğüm iyi analiz yapamadığındır.
Ceycet isimli üye hakkında bir yazı yazmadım böyle söyleyince ceyceti eleştirmek için makale yazmışım gibi anlaşılıyor ben sadece verilen yanıtlara cevap verdim saygılarımla...

Mayıs 22, 2013, 07:37:26 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Birisinin birşey öğrenmeye niyeti yok. Yalan, yanlış bilgilerle sallıyor.

Birileri de iyi niyetle O'na laf anlatmaya çalışıyor. Zaman kaybı, yazık...

Öğrenmek isteyen soru işareti ile sonlanan cümleler kurar, yanıt bekler.

Bu kişi birilerini mason kabul ediyormuş, diğerlerini değil.

Çok umurumuzda sanki.

Bir de yazdıklarına bakılırsa asla anlayamayacağı ezoterizmden bahsediyor.

Umarım, bilenleri ve büyüklerini dinlemeyi öğrenir.
Açtığım konunun asıl öğeleri onlar değil dediğiniz şeyleri soruları yanıtlamak için yazdım. Peki asıl konudaki yani ezoterizmin ne olduğu ezoterik olduğunu söyleyen teşkilatlarda kişilere açıklanmayacak konular olup olmadığı hakkında bir diyeceğiniz var mı?

Mayıs 22, 2013, 07:37:53 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hangi seviyede olursa olsun,birileri bir diğerine doğrudan bazı düşünceleri dikte ediyorsa,dayatıyorsa,orada ezoterizmden söz edilemez.

Tanrı'ya inanmayan mason olamaz diye bir kural yok;o kural sadece gelenekçi mason localarının tercihi.

Bütün tarikatları,falcıları,cinci hocaların kurduğu şer yuvalarını,şeyh ve mürid anlayışını benimsemiş oluşumları ezoterik olarak tanımlamak,çok yanlış bir algının oluşmasına neden olur.

Ezoterik ve rasyonel örgütlenmelerde(Masonluk'da dahil)her bireyin kendi kapasitesiyle orantılı olarak,kendini yetiştirmesi,görünenin arkasını okuyabilmesi öngörülür.dahası,bugün benimsediği bir kabulün,yarın değişebilirliğini baştan benimsemesi beklenir.

Ezoterik oluşumlarda sizi bekleyen sadece simgelerdir.Simgeler hareket eder;bugünkü birikiminizle okuduğunuz bir simge,yarın sizin için başka birşey ifade edebilir.Öğretiyi,simgeler ve alegoriler aracılığıyla kendiniz alırsınız;kimse size birşey dayatmaz,dayatırsa da o oluşum ezoterik olamaz.

Nitekim,böyle durumlar da,aklınızı kiraya vermiş olursunuz.
Sizin gelenekçi mason locaları dediğiniz şeyden başkasına ben mason locası demediğimi ayrıca falcılara şunlara bunlara inanılmaması gerektiğini çok defalar söyledim. Ezoterize gelince baştan bir daha öğrenmenizi tavsiye ederim çünkü bilginizde eksiklik var eksiğiniz de ezoterizmin ne olduğunu anlayamamışsınız benim yazımı bir daha okursanız belki yararı olur...

sn.samuray

Bir dost tavsiyesidir

Forumda kimse ile alakalı bu şekil konuşmayın,önerdiğiniz önermeler kişiyi tanımadan yapılmıştır sn.ceycette bu forumda en fazla ezoterizm ile alakalı yazı yazan ve ilgi duyan bir dostumuzdur hal böyle iken kalkıpta ona siz bu işi bilmiyoprsunuz deyince sizin bilginiz/bilgileriniz sorgulanır hale gelir.Bence gereksiz didşmeleri bırakın yapmak istediğinize odaklanın daha faydalı olur yoksa forumda itişip kakışmadık insan bırakmayacaksınız.

Açtığınız konu güzel ve meraklısı çok ama şirazesinden çıkartmayın,kendi bilgilerinizin doğru olduğuna o kadar güvenmeyin yanılgı payınız olsunki sonradan o sözlerinizden utanmayınız.

sevgi ile kalın
Sorulan şey bana ne olduğunun anlaşılmadığı izlenimi vermiş ki öyle demişim, ben kimsenin bilgisini ölçecek değilim sadece verilen yanıtlara göre değerlendirme yapıyorum...

dahada bir şey demiyeceğim bu alıntılayarak cevap verdiğin kişi sn.ceycettir.Benimde sizi uyarma gereği duyduğum yazıdır gerisi size kalmış.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 22, 2013, 07:46:33 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın samuray,

Size bir sorum olacak, ezoterizm ile muntazam masonluk yada gayri muntazam, masonluk arasın da nasıl bir bağlantı kurdunuz ?

Soru pek açık olmadı sanırım.Size göre hangisi daha ezoterik hangisi değil ? Bu sonuca nasıl vardınız ?

Saygılarımla
Yazımın konusu (yada ana konusu diyebilirim) ezoterizmin bağnazlık olup olmadığıdır. Gayrı muntazamlar hakkındaki söylediklerim birilerinin bana gelip "sen böyle diyorsun ama falanca mason locasında durum böyle değil" dememesi içindir.
Yani orada asıl söylemek istediğim. Ezoteriz budur. Masonlara bakarak ezoterizmin ne olduğuna karar verirsek yanılabiliriz, bunun yerine ezoterizme bakıp kimin mason olup olmadığına karar vermeliyiz. (Bu son cümle çok güzel oturdu keşke ilk başta yazsaydım  :) )
Hangi locanın ne durumda olduğu konusu ayrıntıdır ve bu başlık altında yeri yoktur.

Mayıs 22, 2013, 07:57:50 ös
Yanıtla #19
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın samuray,

hem bu başlık altında konuya sonuç paragrafınız da yer vermişsiniz ana konu budur, çıkarılacak sonuç budur der gibi. Birde sonuç paragfrafın da şimdi de diyorsunuz ki bu başlık altında yeri yoktur.

Bu ne yaman çelişki böyle diye sormazlar mı ? Madem bu başlık altın da işi yok, Nedendir bir kuyuya taş atma uğrası ? hemde hiç konuyla alakası yokken.

Moderator notu:
Bu tür sataşmalar dan (sataşma diyorum artık adına çünkü kendiniz de itiraf ettiniz,) kaçınmanızı rica ederim.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.