Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Zebur ve Tevrat  (Okunma sayısı 27345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 14, 2007, 03:50:29 ÖÖ
  • Ziyaretçi

Bi iki kitapta Yahudiligin kitaplari dimi? Farklari nedir? Neden 2 taneler? Bu kitaplar hakkinda bilgi verirseniz sevinirim. Shemuel ve Fraternis in bu konuda bilgilerinin full oldugundan eminim.

La-Merica da biliyordur ama o fazla aciklama yanlisi degil... :)


Masonlar.org - Harici Forumu

Zebur ve Tevrat
« : Nisan 14, 2007, 03:50:29 ÖÖ »

Nisan 14, 2007, 04:16:43 ÖÖ
Yanıtla #1

İki tane Zebur (Davud 'un Mezmurları) İncil 'de Eski Ahit bölümünde ve Kuran 'da anlatılıyor. 150 şiir halinde metinden oluştuğunu biliyorum Tevrat ise Exodus (Mısırdan çıkış) tan sonra Hz. Musa 'ya gelmiş.
Ben daha fazla bişey söylemiyim konuya daha hakim olacak Yahudi arkadaşlar nasılsa var onlar bu konuda daha bilgilidir biz dışardan okuyoruz onlar günlük hayatlarında ibadetlerinde uyguluyorlar.

Saygılar , sevgiler.


Nisan 19, 2007, 10:05:43 ÖS
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Arkadaşlar öncelikle merhaba
Bende bir Yahudiyim umarım cevap hakkım vardır
 
Vahyin ardından Musa, Tanrı’yla doğrudan temasa geçip, Tevrat hakkında daha fazla bilgi almak için, Sinay Tepesine çıktı. Kırkıncı günün sonunda, Tanrı Musa’ya birbirleriyle tıpatıp aynı boy ve biçimde, safirden iki levha verdi – üzerlerinde 10 emir yer alıyordu.
zebur ve tevrat kavramları okadar iç içe girmiştirki günümüzde zebur sadece tevrat içinde bir bölümdür.
Tevratta ilk beş bölüm Hz.Musanın kitabı
 
TEVRAT 24 kitaptan oluşmuştur.

Bunlar üçe ayrılır: Tora, Neviim ve Ketuvim.

Musa'nın beş kitabı:

Tora Moşe'nin beş kitabından oluşur. Bu beş kitap, Tekvin-Bereşit (Dünyanın yaradılışı) ile başlar, Tesniye-Devarim ( Moşenin ölümü) ile biter.

Beş kitabın adı sırasıyla şöyledir: Tekvin-Bereşit, Çıkış-Şemot, Levililer-Vayikra, Sayılar-Bamidbar, Tesniye-Devarim.

1. Tekvin (Bereşit): Birçok konuyu inceler: Evren nasıl yaratıldı? Neden insanlar hayatta kalabilmek için bu kadar ağır çalışmalıydılar. Niçin ilk örtünme, ilk katletme olayları yaşandı. İnsanlar, ne zaman elleriyle aletler yapmaya yöneldiler gibi.

Tekvin bir bilgi kitabı değildir. İngilizce adı Genesis olan bu kitabın İbranicesi Bereşit yani başlangıç kelimesini ifade eder.

2. Çıkış (Şemot): İkinci kitap olan Çıkış'ın ana konusu, İsrailoğullarının Mısır esareti ve Moşe'nin önderliğinde Mısır'dan çıkışlarıdır. Bu kitap, bize İsrailoğullarının nasıl esir olduklarını, hürriyetlerine nasıl kavuştuklarını, Moşe'nin kişiliğini, İsrailoğullarının birleşip nasıl bir ulus olduklarını anlatır. Çıkış kitabında en çok vurgulanan ise özgürlük duaları ve tüm insanların, özgürlüklerini kazanmaları fikridir. Bu kitap ismini İsrailoğullarının Mısır'dan çıkışından alır. İbranicesi Şemot, isimler manasındadır.

3. Levililer (Vayikra): Bu kitapta Yahudi gelenekleri, insan ilişkileri, ebeveyn-çocuk ilişkileri, bayram, oruç günleri ve sunulacak korbanlarla ilgili kurallar anlatılır. İbranice adı Va-Yikra'dır. "Ve çağırdı" anlamındadır.

4. Sayılar (Bamidbar): Yahudilerin Sinai Dağı'ndan ayrılıp, Kenaan sınırlarına varmalarına kadar gelişen olayları anlatır. 40 yıllık göçebe hayatından sonra, Yahudilerin Vadedilmiş Topraklara giriş hazırlıkları bu kitapta anlatılır. İbranice adı Ba-Midbar'dır "çölde" anlamındadır.

5- Tesniye (Devarim): Bu kitap, Çıkış, Levililer, Sayılar kitaplarında anlatılan, tarihi olayları ve kanunları işler. İbranice adı Devarim'dir. "Sözler" Moşe Rabenu'nun söylediği sözlerden bu ismi taşır.

Peygamberler (Neviim): Tanah'ın ikinci bölümü. 19 kitaptan oluşmuştur.

İlk dört kitap Moşe'nin ölümünden sonra Yahudi tarihini anlatır. Diğer 15 kitap ise birçok peygamberi içerir.

İlk peygamberler Yeoşua, Hakimler,I. Samuel, II. Samuel, I. Krallar, II. Krallar'dan ibarettir. Son peygamberler Işaya, Ezekiel ve Yeremya'dır. "12'ler" adlı kitap da şu peygamberleri kapsar: Hoşea, Nahum, Yoel, Habakkuk, Amos, Zeharya, Tsefanya, Ovadia, Hagay, Yona, Mika ve Malahi'dir.

Yeoşua: Nun'un oğlu Yeoşua'nın savaş ve fetihlerinden bahseder.

Hakimler: Yeoşua'nın ölümümünden sonraki olayları işler.

I. ve II. Samuel: İlk Yahudi krallığının nasıl kurulduğunu anlatır. Şaul ve David ilk Yahudi krallarıdır.

I. ve II. Krallar: Kuzey Krallığı İsrail Krallığı adını , Güney Krallığı da Yehuda Krallığı adını taşırdı. Yahudi ulusunun bölünmesi anlatılır.

İşaya: Amos'un oğlu olan, Güney Krallığı Juda'da yaşayan peygamberdir. Bu kitapta Tanrı'ya olan inancının kuvvetliliği anlatılır.

Yeremya: Sevilmeyen, nefret edilen bir liderdi. Kehanetleri doğrulandı.

Ezekiel: Sürgünde, Babil'de faal idi. Bu kitapta, sürgündeki ilk dindar Yahudi topluluğunun kuruluşu anlatılır.

Hoşea: "12 Peygamber" kitabının ilkidir. Yoel, Amos, Obadia, Yona, Mika, Nahum, Habakkuk, Tsefanya, Hagay, Zeharya, Malahi ile son bulur.

Yoel: Yahudi milletini oruca davet eder ve Yehuda'nın bir gün yine zafere ulaşacağını söyler.

Amos: M.Ö. 8. yüzyıl ortalarında yaşamıştır. Söylediklerini, ilk yazan peygamberdir.

Ovadia: 21 mısralık,konusuyla, Tora'daki en kısa kitaptır.

Yona: Bu kitapta hoşgörü ve pişmanlık duygularının tüm insanlarda bulunduğu anlatılır. Sinogoglarda Kipur gününde okunur.

Mika: Her zaman barış dolu geleceği anlatır.

Nahum: Tüm kitabını oluşturan 3 muhteşem konuyla, Asur İmparatorluğu'nun çöküşü dile getirilir.

Habakkuk: Sadece üç konudan oluşan bu kitap, çok derin ve şiirsel düşünceler ifade eder.

Tsefanya: Yine üç konulu bir kitaptır. Kral soyundan gelen bu peygamber, gün gün Yeruşalayim'in eski görkemine kavuşacağı ümidini dile getirir.

Haggay: Bu peygamberin özel bir görevi vardı. Sürgünün çabuk sona ermesi ümidi ve Bet-Amikdaş'ın yeniden inşası fikirleri bu kitapta yer alır.

Zeharya: 14 konuda, Yahudi milletine, Maşiah'ın gelişiyle, barışın sonsuza dek süreceği inancını yansıtır.

Yazılar: Bu bölümde, Mezmurlar, Deyişler, İyov, Neşideler Neşidesi, Rut, Vaizler, Yakarmalar, Ester, Daniel, Ezra, Nehemiah, 1. Tarihler 2. Tarihler anlatılır.

Mizmorlar (Mezmurlar): Bu kelime, İbranice'de çalgı anlamına gelen "Zemer"dan gelir. İşlediği konu ise Tanrı inancı, anlayış ve sevgidir. 150 ilahiden oluşur. David Ameleh mezmurlarını arp ile terennüm ederdi.

İyov: 42 parlak konuyla, anlatılmak istenen insanlığın acılarıdır. İyov'un Tanrı'ya, her şart ve durumdaki bağlılığı ifade edilir. İyov'un kitabı çok derin dinsel düşünceler içerir.

Deyişler: Günlük hayatta da kullanılan bu sözlerin ifade ettiği mana derindir. Yaşamın her yönüne ait kurallarına ışık tutan sözler bulunmaktadır.

Neşideler Neşidesi (Şir a Şirim): Sevgi dolu bu şarkıların yazarı Şelomo Ameleh'tir. Bu şarkılarda Tanrı'nın milletine olan sevgisi anlatılır. Bu şarkılarda ifade edilmek istenen şey sevilen Tanrı,gelin olarak görülen Şulamit ise "İsrael"dir. Neşideler Neşidesi 5 "Megillot" yani ruloların ilkidir. Bu kitaptan alıntılar Pesah'ta sinagoglarda okunur.

Rut: Çok güzel bir özveri ve dostluk hikayesini dile getirir. Rut'un kocasının ölümüne rağmen, kayınvalidesine gösterdiği sadakat ve fedakârlığı anlatır. Kayınvalidenin gelinine Boaz adlı bir damat bulmasıyla bu evlilikten oluşan soyun 3. neslinde (Obed-Yesse-David) David Ameleh doğacaktır.

Yakarışlar: 5 hüzünlü şiirin anlatıldığı kitaptır. M.Ö. 586 yılında Yeruşalayim'in Babilliler tarafından yıkılması ertesinde Yahudi halkının çektiği ızdırap ifade edilir. Bu kitap sinagoglarda Teşa-Beav'da okunur.

Vaizler: İbranice karşılığı "Kohelet"tir. Şelomo Ameleh'in yaşlılığında bu kitabı yazdığı söylenir. Bu kitap, hayat felsefesini soru-cevap olarak verir. Sabır ve cesaret önerir. Sinogoglarda "Sukot" bayramında okunur.

Ester: Milletini felaketten kurtaran Ester'in cesaretini konu eder. Purim bayramında sinagoglarda okunur.

Daniel: Dinlerine bağlı kalıp, dürüst davranmak için, Daniel ve üç arkadaşının yaptığı fedakârlıkları içerir.

Ezra: Tora kanunlarının yerine getirilmesini isteyen bu kişinin Nehemya ile kitabı tek olarak kabul edilir.

Nehemya: İleri görüşlü ve dürüst bir lider olarak bilinir. Kitabı birinci tekil şahıs olarak yazılmıştır.

Talmud: Bu kitapta tüm dini kanunlar bulunur hem bir Kanun Kitabı, hem de bir yasaların gerekçeleri kitabı niteliğini taşır.
Nisan 20, 2007, 01:25:10 ÖS
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Ya saol. guzel bilgiler vermissin ama cok karisik. Bu bilgileri biraz sadelestirip, normal insanlarin anlayacagi sekle sokarmisin?

Belkide ben sorumutam soramadim... soyle sorayim... Bir Yahudiye (ornegin sana) Kutsal Kitabin Nedir? diye soruldugunda ne cevap verirsiniz? Yani genel ve dogru olan inanis nedir?

Ayrica, hep derlerki,

3 buyuk din var ve 4 buyuk kitap var... ama sen sirf yahudilik icin burda belki 10 tane kitap aciklamissin. Bunlarin hangileri Kutsal Kitap olarak kabul ediliyor. ve neden bu kadar cok kitap varda, "Yahudiligin Kutsal Kitabi" diye tek baslik altinda tek bir kitap yok?
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2007, 01:26:42 ÖS Gönderen: Hamlet »


Nisan 26, 2007, 09:01:46 ÖS
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 3123
  • Cinsiyet: Bay

Yahudiler Tevrata inanır hamletciğim


Nisan 27, 2007, 12:23:24 ÖÖ
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

kim zebura inanir peki?


Nisan 27, 2007, 01:08:12 ÖÖ
Yanıtla #6

Zebur Tevrat'la iç içe ayrıca Tevrat 'ta İncil 'le. Son olarak Kuran 'da Hepsinden yerler var o zaman herkes inaniyor demekki. Her yeni kitapta öncüsü kitaptan anlatılar bulunuyor.


Nisan 27, 2007, 01:28:07 ÖÖ
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn. Shemuel Kürtlerin Yahudilerin kaybolan 12. boyu olduğu yani Kürtlerin Yahudi soyundan geldiği iddia ediliyor bu doğrumudur? Bunu daha çok Yahudiler iddia ediyorlar. Yahudiler zamanında Kürtleri beğenmeyip kendilerinden kabul etmeyip aralarından kovduklarıda iddia ediliyor bunlar doğrumudur? Zira Kürt toplumunun nereden geldiği, tarihleri ve geçmişleri bile belli değil!.. Aydınlatırsanız sevinirim...


Nisan 27, 2007, 01:41:56 ÖÖ
Yanıtla #8

Selahaddin Eyyubi Kürt milletindendi deniliyor. Buna göre Kürtler Eyyubiler döneminde devlet kurmuşlar. Ancak ilkçağ Tarihinde Kürt devleti yok. Bununla beraber okuduğum Peygamber silsilesi içinde Adem 'in oğulları içine Türk , Kürt , Çin , Rus gibi isimler gördüm şaşırdım açıkçası bunların yanında bir kaç isim daha vardı Adem 'in Torunlarının isimleri bu günkü halkların isimleri olarak geçiyordu. Bence bu iddia yanlış ancak kitap Selçuklu döneminde Türkmenlerin Tarihini anlatan bir eserdi bu açıdan kafa karıştırıcı!


Nisan 27, 2007, 01:56:39 ÖÖ
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Kürtlerin tarih boyunca bu şekilde imparatorları olmamıştır. Hiçbir şeyleri olmadığından dolayıda Türk olmadığı bilinen Selahaddin Eyyubi'yi sahipleniyorlar. Hatta gaza gelmeleri için bazıları bunlara sizki Selahaddin'in torunlarısınız diyorlar. :) Selahaddin Eyyubi'nin babası Farsi, annesi ise Türk'tür. Ama kendisi Türk sayılmaz tabiki Kürt hiç sayılmaz...
Adem'in torunlarının bu isimleri konusunda ciddimisin? Hiç duymamıştım. Ama doğruluk payı çok düşük... Sonra Kürtlerin veya Rusların o kadar eski tarihi varmıydı? :D

Saygıyla


Masonlar.org - Harici Forumu

Re: Zebur ve Tevrat
« Yanıtla #9 : Nisan 27, 2007, 01:56:39 ÖÖ »

 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
5070 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2013, 11:18:10 ÖÖ
Gönderen: Samuray
3 Yanıt
3323 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 11, 2009, 07:27:45 ÖS
Gönderen: Prenses Isabella
18 Yanıt
9155 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 10, 2009, 05:56:27 ÖS
Gönderen: ceycet
0 Yanıt
7591 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 17, 2010, 12:31:37 ÖS
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
5825 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 07, 2011, 08:44:54 ÖÖ
Gönderen: ceycet
5 Yanıt
4337 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 11, 2016, 01:02:24 ÖÖ
Gönderen: sun
3 Yanıt
4563 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 07, 2011, 12:01:43 ÖS
Gönderen: Eser
3 Yanıt
5293 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2011, 01:53:11 ÖS
Gönderen: TUTMOS
18 Yanıt
7432 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 24, 2011, 04:20:45 ÖS
Gönderen: Mozart
1 Yanıt
1240 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 12, 2014, 09:50:46 ÖÖ
Gönderen: hypatia